Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naumachia – okrętem po centrum Rzymu…

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Grafika ukazująca naumachię
Grafika ukazująca naumachię

Naumachia, w Grecji rzeczywista bitwa morska, w Rzymie – najbardziej spektakularna i najbardziej kosztowna ustawka ówczesnych widowisk odtwarzająca historyczne bitwy morskie, podczas których walczący między sobą ginęli.

Wydarzenie wymagało niebywałej organizacji, logistyki i techniki, bowiem w centrum potężnego miasta, gęsto zaludnionego, pokazywano ogromne okręty z dwu-, trzy- i czterema rzędami wioseł. Pomimo starań zachowania ostrożności dochodziło do stratowań ludzi, których ciekawość ściągała do miasta w ogromnej ilości.

Pierwszym, który zorganizował taką „superprodukcję”, był Juliusz Cezar (2 tys. żeglarzy i 1 tys. gladiatorów). Następnie August zaprezentował swoją wersję technik taranowania i abordażu, angażując 3 tys. gladiatorów przy 30 okrętach (odtworzenie bitwy pod Salaminą).

Kolejnym edytorem był cesarz Klaudiusz, organizujący naumachię na jeziorze Fucyńskim, w której wzięło udział aż 19 tys. skazańców przy około 50 trójrzędowcach. To właśnie podczas tego pokazu gladiatorzy mieli wyrzec w kierunku władcy: Witaj Cezarze, idący na śmierć cię pozdrawiają! (Swetoniusz, Boski Klaudiusz, 21).

Następnie Neron, Tytus, a także Domicjan, który postanowił rozegrać jedną z bitew morskich w samym Koloseum, zalewając jego arenę. Dla kolejnych inscenizacji morskich wybudował odrębny basen, obudowując go portykami dla widzów.

Autor: Waldemar Owczarczak
Źródła wykorzystane
  • Dariusz Słapek, Sport i widowiska w świecie antycznym, Wydawnictwo UW Homini, 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów