Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kommagena – zdradzony sojusznik

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Gdy stopniowo na wschodzie świata hellenistycznego, po upadku Królestwa Pergamonu i przegranej Mitrydatesa VI Eupatora za sprawą Rzymu, rozpadał się ustalony porządek, na obrzeżach Imperium Romanum coraz śmielej zaczynały funkcjonować nieliczne państewka lawirujące pomiędzy Rzymem a Imperium Partów. Jednym z nich było rozwijające się od upadku państwa Seleucydów, Królestwo Kommageny.

Władcy tego państewka swój rodowód wywodzili słusznie, czy też nie, od samego Dariusza I Wielkiego słynnego króla Persów. Jednak kultura helleńska coraz szerszym strumieniem wlewała się do państwa władców Kommageny i ci postanowili nie opierać się jej urokowi. Najbardziej znany z tych królów Antioch I Theos Dikajos Filoromajos Filhelen w sposób jednoznaczny określił swoje upodobania i stronę, w którą będzie spoglądać jego państwo. Nieprzypadkowo jego tytuły oznaczają „Antioch Bóg Sprawiedliwy i Objawiony, Przyjaciel Rzymian i Greków”.

Na początku wszystko układało się dobrze Antioch trafnie opowiedział się po stronie Rzymian w wojnie z królem Armenii Tigranesem II, nie pomylił się stawiając na Pompejusza w jego wojnie z resztkami państwa Seleucydów w Syrii. Otrzymał nawet w Senacie berło z kości słoniowej, wyhaftowaną triumfalną szatę oraz tytuł króla, sprzymierzeńca i przyjaciela Rzymu. Była to tradycyjna formuła, która uznaje i nagradza sojuszników Rzymu.
Jednak od tego momentu Antiochowi I wiodło się coraz gorzej. Wszyscy wiemy czym skończyło się w tych czasach postawienie na Pompejusza. Po raz drugi Antioch I pomylił się zawierając pokój z Antoniuszem i zostając jego sojusznikiem. Takiej zniewagi Oktawian nie wybaczał i Kommagena stała się rzymskim protektoratem. Antioch I zmarł w 36 roku p.n.e.

Z czasem władcy Rzymu odsunęli od władzy dynastię Orontydów, a Kommagena stała się częścią rzymskiej prowincji Kapadocja. Antioch I z Kommageny pozostawił jednak po sobie trwały pomnik – na nowo odkryty w XIX w – swój wspaniały grobowiec w formie tumulusu zwanego Nemrut Dagi, ukryty wśród wzgórz Taurusu Wschodniego w pobliżu dzisiejszego Adiyman w Turcji. Antioch sam sugerował, by jego grobowiec był „w wysokim i świętym miejscu, odległym od ludzi oraz blisko bogów, z którymi on jest w szeregu”. Chciał by jego ciało zostało zachowane dla wieczności. Grobowiec naprawdę robi spore wrażenie; z daleka wygląda jak zwykła góra, jednak podjeżdżając bliżej zauważamy, że jest to dzieło ludzi.

Kopiec z kamieni okazał się prawdopodobnie skutecznym sposobem, by zapobiec jego ograbieniu, a gdyby udało się dostać do jego wnętrza mogło by to być odkrycie na miarę Tutanchamona. No właśnie mogłoby… gdyby tumulus nie był usypany z obsuwających się kamieni. Nieudolne prace archeologów amerykańskich z lat 20 XX wieku i próba jego rozkopania spowodowały jego znaczne obniżenie. Dziś rząd turecki zakazał takich „eksperymentów”. Antioch I uważał siebie za równego bogom; nie mógł chyba jednak zdecydować się na formę swojego kultu, postanowił więc zmieszać irański zoroastrianizm z rzymsko-hellenistycznymi bogami. Ostatecznie postawił na Herkulesa, Zeusa-Ormuzda, Tychę i Apollo-Mitrę.

Osobiście bardzo cieszę się z odwiedzin tego miejsca bo to najdalszy kraniec na wschód Imperium Romanum do którego jak dotąd dotarłem. Widok na równiny Eufratu i samą rzekę, który rozciąga się z Nemrut Dagi daje wspaniałe odniesienie, gdzie sięgała kiedyś nasza europejska cywilizacja. Co właściwie robił w tych tak odległych i obcych kulturowo stronach obywatel Rzymu – nie kupiec? Dlaczego i jak daleko chciał sięgnąć Rzym?

Autor: Mariusz Włoch

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów