Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Caligae

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja caligae
Rekonstrukcja caligae | Zdjęcie: MatthiasKabel | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Caligae (l.poj. caliga) były obuwiem noszonym przez rzymskich legionistów czy centurionów. Były one formą podkutych sandałów, które miały odsłonięte palce. Sandały były wykonane z grubej, nabijanej gwoździami podeszwy, składającej się z kilku warstw skóry. Do wykonania sandałów stosowano skórę kozy, owcy, krowy lub woła. Sandały przytwierdzano do stóp rzemieniami pokrywającymi podbicie i dolną część nogi. Dodatkowo noszono skórzane lub metalowe cholewki okrywające w całości goleń.

Caligae były idealne do walki w lato i przy wysokich temperaturach, kiedy nie w pełni zasłonięta skóra stopy mogła oddychać. Solidna podeszwa gwarantowała stabilność i wytrzymałość obuwia, a lekkość wykonania nie obciążała nóg. Tego typu obuwie używali także zwykle obywatele, zwłaszcza ci wykonujący pracę fizyczną (rolnicy, górnicy), jednak zapewne już bez ćwieków.

W czasie wypraw w skaliste góry, legioniści nawlekali na nogi ścierki i materiał, aby nie pokaleczyć stóp. W zimniejszych klimatach (np. Brytania) na stopę zakładano także formę skarpet (wełniane lub lniane materiały), aby chronić przed zimnem.  Potwierdzenie tego jest odkrycie z roku 2010, w North Yorkshire (Brytania). Natrafiono tam na 14 grobów wojskowych, w których obok ciał pochowanych Rzymian znajdowały się pozostałości sandałów, a w tym zachowane włókna wśród rdzy z gwoździ od sandałów. Dowodzi to tego, że antyczni Rzymianie mogli nosić skarpety wraz z sandałami, a tym samym ekstrawagancka moda pojawiła się znacznie wcześniej niż myślimy.

Dobrze zachowany rzymski sandał wojskowy
Zdjęcie: Prioryman | Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Co interesujące, rzymskie sandały były skrojone z uwzględnieniem różnic pomiędzy prawą i lewą stopą, co było w owych czasach nietypowe.

Caligae były jednak mniej przydatne przy twardych nawierzchniach. Józef Flawiusz podaje historię, jak jeden z centurionów – niejaki Julianus – poślizgnął się na marmurowej posadzce Świątyni w Jerozolimie. Tak opisuje to wydarzenie Józef Flawiusz:

Otóż no sił on sandały gęsto nabite ostrymi gwoździami jak każdy inny żołnierz i biegnąc po kamiennym bruku pośliznął się i upadł na wznak z głośnym szczękiem oręża, co skłoniło uciekających do zawrócenia. Wtedy od Antonii z piersi Rzymian, zatrwożonych o los owego męża, wyrwał się krzyk, a Żydzi, otoczywszy go całą gromadą ze wszystkich stron, godzili weń włóczniami i mieczami.

Józef Flawiusz, Wojna żydowska, VI.8

Niezależnie, współcześnie uważa się, że buty były idealne do długich marszów, a rytmiczny marsz legionistów w obitych butach musiał wywoływać przerażający dźwięk na przeciwnika.

Od nazwy rzymskich sandałów wojskowych (caligae) pochodzi przydomek cesarza Kaliguli (Caligula, czyli „mały caliga”), który jako mały chłopiec przebywał w obozie nad Renem. Tam właśnie ojciec, wódz rzymski Germanik, pokazywał swoim żołnierzom ubranego w dziecinny strój legionisty Kaligulę. Tak przekazuje nam tę historię Swetoniusz:

W żarcie obozowym otrzymał przydomek Kaliguli, ponieważ wychowując się wśród wojska nosił strój prostego żołnierza.

Swetoniusz, Kaligula, 9

Na koniec warto zaznaczyć, że wszelkie obuwie i sandały wykonywał szewc (sutor), który był cennym rzemieślnikiem i którego usługi ceniono szczególnie w wojsku.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów