Principes

Legioniści rzymscy z czasów republiki. Po lewej żołnierz z formacjitriarii, po prawej jeden z hastati lubprincipes.

Principes byli legionistami walczącym w drugiej linii manipułów republikańskiej armii rzymskiej.
W liczbie pojedynczej principe, uzbrojony był podobnie jak hastati, czyli w krótki miecz (gladius) i dwa 120 cm oszczepy (pila). Nosili na sobie pancerze kolcze, czyli kolczugi oraz hełmy i nagolennicę. Wyposażenie musieli sobie sami zapewnić. Wedle przekazów Polibiusza stan uzbrojenia ochronnegohastati, principes i traiarii był taki sam i w większym stopniu zależał od stanu majątkowego żołnierzy.

Principes byli starsi od hastati ale młodsi niż triarii.
Rekrutowano ich spośród mężczyzn od 24 do 30 roku życia. Podobnie jak hastati, stosowali taktykę „pilum-gladius”, która polegała na rzucaniu pilami, a potem walce mieczem.
Ujednolicona armia po reformie Mariusza przypominała wyglądem i uzbrojeniem principes.

W czasie bitwy principes wykorzystywani byli dopiero kiedy pierwsza linia została powstrzymana. Wówczas principes wykonywali kontratak mający zgnieść zmęczonego wcześniejszą walką przeciwnika. Ten manewr pozwalał przegrupować się i odzyskać siły na tyłach hastati.
Principes podobnie jak hastati byli podzieleni na 10 manipułów po 120 żołnierzy.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Portal IMPERIUM ROMANUM istnieje od 2004 roku i przez ten czas udało mi się zgromadzić mnóstwo materiałów na temat starożytnego Rzymu. Stronę wielokrotnie przerabiałem graficznie, aby maksymalnie dopasować nawigację do potrzeb internautów. Myślę, że udało mi się to w końcu osiągnąć. Od samych początków, na stronie głównej, znajdowała się moja własna myśl – według mnie znakomita: Na chwałę Cezara i Ludu Rzymskiego pójdź drogą zwycięstwa, drogą wielkiego Imperium! I to nią się kieruję przy tworzeniu strony.

kontakt@imperiumromanum.edu.pl | RSS | #imperiumromanum

Mobile ON