Sądy rzymskie

Początkowo wszelkie funkcje sędziowskie przysługiwały tylko i wyłącznie konsulowi. Wraz jednak z rozwojem republiki i poszerzaniem magistratury, funkcje te przeszły w ręce pretora.
Wszelkie sprawy związane z wydawaniem wyroków także były wielokrotnie zmieniane. Początkowo przywilej ten leżał w gestii Zgromadzenia Ludowego, by od 149 roku p.n.e. przenieść na nowo utworzone sądy kryminalne.

Sędziami mogli zostać obywatele wpisani przez pretora miejskiego na listę sędziów przysięgłych. Początkowo mogli nimi być jedynie członkowie stanu senatorskiego, ale z czasem sytuacja uległa normalizacji i zaszczytu tego dostąpić mogli także ekwici. Po roku 70 p.n.e. do pełnienia tej zaszczytnej funkcji, zostali dopuszczeni także plebejusze, kierujący poszczególnymi dzielnicami (tribuni aerarii).

Wraz z rozwojem ustroju wykształciło się finalnie osiem sądów zajmujących się różnymi dziedzinami życia:

  • sąd do spraw o przyjmowanie łapówek przez urzędników (quaestio perpetua de repetundis)
  • sąd do spraw o świętokradztwo i sprzeniewierzenia majątku społecznego (quaestio perpetua de peculatu)
  • sąd do spraw o morderstwo (quaestio perpetua de sicariis et veneficiis)
  • sąd do spraw o przekupstwo w czasie wyborów (quaestio perpetua de ambitu)
  • sąd do spraw o obrazę majestatu (quaestio perpetua de maiestate)
  • sąd do spraw o fałszerstwo (quaestio perpetua de falso)
  • sąd do spraw o ciężkie przestępstwa publiczne(quaestio perpetua de vi)
  • sąd do spraw o obrazę wiary i moralności publicznej (quaestio perpetua de incestu)

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Portal IMPERIUM ROMANUM istnieje od 2004 roku i przez ten czas udało mi się zgromadzić mnóstwo materiałów na temat starożytnego Rzymu. Stronę wielokrotnie przerabiałem graficznie, aby maksymalnie dopasować nawigację do potrzeb internautów. Myślę, że udało mi się to w końcu osiągnąć. Od samych początków, na stronie głównej, znajdowała się moja własna myśl – według mnie znakomita: Na chwałę Cezara i Ludu Rzymskiego pójdź drogą zwycięstwa, drogą wielkiego Imperium! I to nią się kieruję przy tworzeniu strony.

kontakt@imperiumromanum.edu.pl | RSS | #imperiumromanum