Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Liberalia

(17 marca)


Posąg ukazujący młodego rzymskiego chłopca

Liberalia było to rzymskie święto obchodzone 17 marca, ku czci Liber Pater oraz bogini Libera. Kult boga Liber Pater był początkowo związany z końmi i zbożem, łączony był z wegetacją i płodnością natury oraz z obrzędami związanymi z produkcją wina. W późniejszym okresie Liber został utożsamiony z greckim Dionizosem.

Liber, razem z Ceres i Liberą, należał do tzw. triady plebejskiej, której wybudowano świątynię w Rzymie na Awentynie w czasie wojny z Latynami. Świątynię poświęcono w 493 p.n.e. za konsulatu Spuriusza Kassjusza, trzy lata po ślubowaniu jej wybudowania przez dyktatora Aulusa Postumiusa.

W dniu święta Rzymianie składali ofiary, odbywali procesje, śpiewano pieśni oraz wieszano maski na drzewach. Festiwal miał na celu uświetnienie symbolicznego przejścia młodzieńca w dorosłość, w wieku 15-16 lat. Wówczas chłopiec uroczyście zdejmował swój amulet – bulla praetexta – z szyi, wykonany ze złota lub skóry, a podarowany mu przez rodziców, aby chronić go przed urokami. Młodzieniec składał amulet na ołtarzu wraz ze swoim włosem z głowy lub zarostu i darował go Larom – bóstwom opiekuńczym domostw i rodziny.

Czas Liberaliów było to także okres swobody wypowiedzi.

Źródła wykorzystane

  • Jaczynowska Maria, Religie świata rzymskiego, Warszawa 1987
  • Zieliński Tadeusz, Religia Rzeczypospolitej Rzymskiej

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!