Neptun

Neptun (Neptunus), bóg mórz, oceanów, chmur, źródeł a także trzęsień ziemi. Odpowiednik greckiego Posejdona. Był synem Saturna, bratem Jupitera i Plutona.

Głównym atrybutem Neptuna był jest trójząb, środkiem lokomocji natomiast delfin oraz koń. Kiedy morze jest dostatecznie wzburzone, piana na grzbietach fal nazywana jest morskimi grzywaczami, które to porównanie odnosić się ma do rozwianych grzyw pędzących rumaków. Rzymianie w początkowym okresie swej państwowości nie byli zbyt błyskotliwymi żeglarzami, więc Neptun nie był szczególnie chwalony. Nabrał właściwej i należnej mu mocy wraz ze wzrostem potęgi morskiej Rzymian i rozwoju ich floty, zarówno wojennej, jak i handlowej, co było następstwem ogromnego zapotrzebowania na usługi morskie.

Neptun miał swoje święto 23 lipca, tzw. Neptunalia, w okresie największych susz. Czczony był wraz z bóstwem żeńskim zwanym Salacja lub Venilia.

Był opiekunem koni i wyścigów (Neptune Equester). Jego świątynie znajdowały się blisko wyścigów, toteż jedna znajdowała się na Circus Flaminus, druga na polu Marsowym, a najpoźniejsza na Campus Martius.

Źródła wykorzystane

  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Portal IMPERIUM ROMANUM istnieje od 2004 roku i przez ten czas udało mi się zgromadzić mnóstwo materiałów na temat starożytnego Rzymu. Stronę wielokrotnie przerabiałem graficznie, aby maksymalnie dopasować nawigację do potrzeb internautów. Myślę, że udało mi się to w końcu osiągnąć. Od samych początków, na stronie głównej, znajdowała się moja własna myśl – według mnie znakomita: Na chwałę Cezara i Ludu Rzymskiego pójdź drogą zwycięstwa, drogą wielkiego Imperium! I to nią się kieruję przy tworzeniu strony.

kontakt@imperiumromanum.edu.pl | RSS | #imperiumromanum