Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Neptun (bóg rzymski)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Neptun na rzymskiej mozaice

Neptun (Neptunus), bóg mórz, oceanów, chmur, źródeł a także trzęsień ziemi. Odpowiednik greckiego Posejdona. Był synem Saturna, bratem Jupitera i Plutona.

Głównym atrybutem Neptuna był jest trójząb, środkiem lokomocji natomiast delfin oraz koń. Kiedy morze jest dostatecznie wzburzone, piana na grzbietach fal nazywana jest morskimi grzywaczami, które to porównanie odnosić się ma do rozwianych grzyw pędzących rumaków. Rzymianie w początkowym okresie swej państwowości nie byli zbyt błyskotliwymi żeglarzami, więc Neptun nie był szczególnie chwalony. Nabrał właściwej i należnej mu mocy wraz ze wzrostem potęgi morskiej Rzymian i rozwoju ich floty, zarówno wojennej, jak i handlowej, co było następstwem ogromnego zapotrzebowania na usługi morskie.

Neptun miał swoje święto 23 lipca, tzw. Neptunalia, w okresie największych susz. Czczony był wraz z bóstwem żeńskim zwanym Salacja lub Venilia.

Był opiekunem koni i wyścigów (Neptune Equester). Jego świątynie znajdowały się blisko wyścigów, toteż jedna znajdowała się na Circus Flaminus, druga na polu Marsowym, a najpoźniejsza na Campus Martius.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów