Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Neptun


Neptun (Neptunus), bóg mórz, oceanów, chmur, źródeł a także trzęsień ziemi. OdpowNeptuniednik greckiego Posejdona. Był synem Saturna, bratem Jupitera i Plutona.

Głównym atrybutem Neptuna był jest trójząb, środkiem lokomocji natomiast delfin oraz koń. Kiedy morze jest dostatecznie wzburzone, piana na grzbietach fal nazywana jest morskimi grzywaczami, które to porównanie odnosić się ma do rozwianych grzyw pędzących rumaków. Rzymianie w początkowym okresie swej państwowości nie byli zbyt błyskotliwymi żeglarzami, więc Neptun nie był szczególnie chwalony. Nabrał właściwej i należnej mu mocy wraz ze wzrostem potęgi morskiej Rzymian i rozwoju ich floty, zarówno wojennej, jak i handlowej, co było następstwem ogromnego zapotrzebowania na usługi morskie.

Neptun miał swoje święto 23 lipca, tzw. Neptunalia, w okresie największych susz. Czczony był wraz z bóstwem żeńskim zwanym Salacja lub Venilia.

Był opiekunem koni i wyścigów (Neptune Equester). Jego świątynie znajdowały się blisko wyścigów, toteż jedna znajdowała się na Circus Flaminus, druga na polu Marsowym, a najpoźniejsza na Campus Martius.

Źródła wykorzystane

  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów