Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wojownik Rzymu: Lew Słońca

Harry Sidebottom


Lew SłońcaKsiążka „Lew Słońca” jest trzecią częścią pięciotomowej powieści historycznej pt. „Wojownik Rzymu”, w której autor Harry Sidebottom wplata losy zromanizowanego Bryta – Balistę – w wir walk na wschodzie Imperium Rzymskiego. Tym razem główny bohater musi się wydostać z perskiej niewoli, zabezpieczyć sytuację na Wschodzie oraz odnaleźć się w świecie intryg rzymskiego dworu.

Poprzednia część powieści, „Król Królów”, zakończyła się w taki sposób, aby czytelnik chciał sięgnąć po następną książkę. Balista znalazłszy się w osobistej świcie cesarza Waleriana I, udał się na rokowania ugodowe, po przegranej bitwie pod Edessą w 259 roku n.e. Świadomy zdrady Makriana, zaufanego doradcy cesarza, dostaje się do sasanidzkiej niewoli, a były władca imperium zostaje podnóżkiem władcy Persji – Szapura I. Balista chcąc wydostać się z niewoli musi wykorzystać cały swój spryt, a niekiedy także krzywoprzysięstwo.

„Lew Słońca” podobnie jak poprzednie części jest niezwykle rozbudowana fabularnie, a autor umiejętnie miesza fikcję literacką z prawdą historyczną. Balista uciekłszy z niewoli zostaje wybrany jednym z dowódców wojsk rzymskich, który ma wypędzić grasujących Sasanidów z Azji Mniejszej. W międzyczasie zarówno on jak i jego familia borykać się muszą z wieloma problemami i wyborami, które niekiedy mogą stać wbrew ich poczuciu własnej godności. Balista służyć musi zdrajcom, Makrianowi i jego obranym na cezarów synom, a Julia bronić życia swoich dzieci.
Okres historyczny, jaki wybrał autor jest z pewnością nieprzypadkowy. Połowa III wieku n.e. do czas ogromnych problemów społecznych i politycznych Rzymu. Granice są atakowane przez sąsiadów, państwo rozrywają uzurpatorzy, żądni władzy i sławy. Do tego wciąż rozwijające się chrześcijaństwo zbiera coraz szerszą rzeszę wyznawców, którzy nie uznają władzy i boskości cesarzy oraz nie chcą wstępować do legionów.

Harry Sidebottom, jako wykładowca historii starożytnej na Uniwersytecie Oksfordzkim udowadnia, że posiada nie tylko ogromną wiedzę o antycznym świecie, ale i wyobraźnię. Poprzez niezwykłe historie bohaterów potrafi przedstawić życie i mentalność różnych grup oraz warstw społecznych starożytności. Co ważne, mimo dużej ilości fikcji, zachowuje prawdę historyczną i stara się w intersujący sposób ukazać charaktersytykę sławnych postaci świata.

Naturalnie niektórzy mogą uznać, że fabuła jest zbyt szybka i gwałtowna. Losy bohaterów są niekiedy mocno wymieszane. Podobnie jest z uczuciami. Raz Balista ogarnięty jest furią i żądzą zemsty, a zaraz innym razem kieruje się zimnym podejściem przy osiąganiu celu. Jest to jednak z pewnością doszukiwanie się na siłę ułomności w dziełach Sidebottoma, który w moim odczuciu tą jak i pozostałymi częściami udowadnia, że pisanie powieści historycznych jest jego ogromnie mocną stroną. W tej części także uraczeni zostajemy licznymi ciekawymi słówkami i terminami antycznymi, których skorowidz znajduje się na końcu powieści. Aby lepiej wyobrazić sobie miejsca akcji, mamy mapki oraz szczegółowe opisy regionów.

Trzecia część, podobnie jak wcześniejsze, napisana jest w ciekawy sposób, tak że czytanie nie dłuży się w żadnym wypadku. Zakończenie jest na swój sposób szokujące, które rodzi wyobrażenia, co do przyszłości bohatera, a tym samym zachęca do sięgnięcia po nowe losy Balisty.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów