Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Wojownik Rzymu: Król Królów

Harry Sidebottom


Król KrólówKsiążka „Król Królów” jest drugą częścią pięciotomowej powieści historycznej pt. „Wojownik Rzymu”, w której autor Harry Sidebottom wplata losy zromanizowanego Bryta – Balistę – w wojnę z Sasanidami na Wschodzie. Główny bohater wraca przed oblicze cesarza Waleriana po porażce i utracie ważnej strategicznie twierdzy Arete. Balista traci zaufanie władcy Rzymu, które stara się na wiele sposobów odzyskać. Dowódca wysłany zostaje do Efezu w celu nadzorowania prześladowań wobec, coraz szybciej rozszerzającej się, nowej religii – chrześcijaństwa. Posiadając mandata cesarskie, ma za zadanie rozprawić się z „czcicielami Chrystusa” i urządzać ku uciesze tłumu masowe egzekucje. W międzyczasie Balista ma wyrzuty sumienia oraz zmagać się musi ze szpiegami i zabójcami wynajętymi przez przeciwników. Ostatecznie po nie zrealizowaniu zadania cesarza Waleriana, wyrusza na wschód, gdzie ma wziąć udział w wielkiej operacji wojskowej, mającej na celu pokonanie „Wielkiego Szapura”.

W moim odczuciu, kolejna część powieści jest godna pierwszej. Akcja toczy się wartko, pojawiają się nowe, ciekawe i intrygujące postacie. Wokół głównego bohatera, aż roi się od wszelkiej maści zabójców i oponentów dworskich. Autor z pewnością celowo wybrał właśnie ten okres historyczny Cesarstwa Rzymskiego. W III wieku n.e. Rzym zmagał się z wieloma problemami natury polityczno-wyznaniowej, m.in. barbarzyńcami na granicach, uzurpatorami wewnątrz państwa oraz nowym ruchem religijnym. W tej części autor skupił się na wszystkich czynnikach, ale to kwestia chrześcijaństwa została najszerzej zarysowana. Autor udowodnił w pierwszej część powieści, że posiada ogromną wiedzę o relacjach politycznych i wojskowych tamtych czasów. W tej pozycji świetnie zarysowuje konflikty społeczne i religijne oraz mentalność ludu rzymskiego. Uwidacznia nienawiść gawiedzi do izolujących się chrześcijan oraz barbarzyństwo, z jakim rozprawiano się z wyznawcami tego ruchu. Główny bohater znajduje się w samym centrum wydarzeń, bardzo często samemu decydując o kierunku prześladowań. Wielokrotnie znajduje się na rozstaju dróg i musi walczyć z wyrzutami sumienia.

Autor oczywiście z właściwą sobie gracją i znajomością militarystyki antycznej, opisuje batalie Rzymian z Sasadniami. W ciekawy sposób zapoznaje nas z taktyką walki oraz uzbrojeniem obu stron. Wszystkie te kwestie zachowuje w odpowiedniej ilości, nie przytłaczając czytelnika masą starożytnych terminów. Wplatane wielokrotnie nazwy łacińskie dodają tylko smaczku i pozwalają się wczuć w te czasy. Dla ułatwienia czytania, na samym końcu książki (podobnie jak w pierwszej części) autor uwzględnia listę postaci oraz słowniczek wyrazów.

Fabuła podobnie jak w pierwszej części urywa się w taki sposób, aby czytelnik sięgnął po kontynuację powieści. Duża doza niepewności o dalsze losy bohatera, intrygujące czasy oraz świetny styl pisarski autora zachęcają mnie do sięgnięcia po kolejną część. Myślę, że to samo zrobią inni czytelnicy, którzy śledzą losy barbarzyńcy Balisty.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!