Recenzja: Roman Britain and where to find it

Denise Allen, Mike Bryan

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Książka „Roman Britain and where to find it”, której autorami są Denise Allen i Mike Bryan, jest formą przewodnika opowiadającego o najważniejszych miejscach i zabytkach w Brytanii, które związane są z obecnością antycznych Rzymian. Pozycja wydana została przez wydawnictwo Amberley Publishing.

Książka jest naprawdę bardzo ciekawą propozycją dla każdego kto chciałby zwiedzić Brytanię śladami Rzymian. Do rąk Czytelników oddano zestawienie wyróżniających się miejsc, które autorzy podzielili regionalnie. Książka składa się z dziewięciu rozdziałów – i tak przykładowo rozdział 1 przedstawia najciekawsze miejsca i zabytki rzymskie w południowo-wschodniej Anglii, kiedy rozdział 9 to zestawienie pozostałości po rzymskiej obecności w Szkocji. Osobno autorzy zdecydowali się ująć sławetny mur Hadriana, z racji na wyjątkowość konstrukcji i mnogość zachowanych fundamentów oraz odkrytych obiektów rzymskich.

Każde przedstawione miejsce/zabytek posiada skalę gwiazdek (od 1 do 5), które sugerują jak unikalne jest to znalezisko. Każde przedstawione miejsce posiada opis, a w przypadku lepiej ocenianych zabytków dodatkowo znajdziemy zdjęcie ciekawych obiektów lub artefaktów oraz szerszy kontekst miejsca (przykładowo Bath czy York).

Dodatkowo przewodnik posiada także mapki, które ułatwiają orientację w terenie; każdy rozdział posiada własną mapkę z istotnymi oznaczeniami. Niektóre miejsca posiadają także adnotacje odnośnie tego, kiedy atrakcja jest otwarta dla zwiedzających.

Na końcu książki znajdziemy słownik, listę osób związanych z rzymską Brytanią, chronologię obecności Rzymian na wyspie oraz bibliografię, która umożliwi poszerzenie wiedzy.

Moim zdaniem książka jest niesamowicie wartościowa dla każdego kto chciałby lepiej poznać Brytanię rzymską. Dla wielu książka może być motywacją o podróży, zwłaszcza kiedy wiemy gdzie możemy zobaczyć tak unikalne pozostałości, jak rzymski fort Ardoch w Szkocji lub amfiteatr w Caerleon, Walia.

Książkę można zakupić tutaj