Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Rewolucja Odoakra

Harry Sidebottom


W 1933 roku zabrzmiał polski głos w sprawie, która dla wielu wydaje się oczywistą i jednocześnie na zawsze zamkniętą. Chodzi tu o kwestię daty, która kończy epokę starożytną. Osobą, która zabarała ten głos z polskiej strony był wybitny historyk starożtnego Rzymu i zarazem pionier polskiej bizantynologii profesor Kazimierz Zakrzewski. Profesor uczynił to w swojej gęstej co do treści rozprawie, zatytułowanej „Rewolucja Odoakra”. Przewrót (czy jak to woli autor „rewolucja”) Odoakra, który był jednym z wielu tego typu wydarzeń w tamtych burzliwych i bardzo ciekawych czasach zmienił niewiele w aktualnym wówczas układzie sił. Jest to wydarzenie symboliczne, zwłaszcza wchodzące w jego skład odesłanie insygniów cesarskich do Konstantynopola, którego znaczenie było i bywa w dalszym ciągu przeceniane. Przyczyny tego stanu rzeczy i zawiłości chronologiczne wokół serii wydarzeń powszechnie uchodzących za „Upadek Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie” wyjaśnia rzeczowo profesor Zakrzewski. Warto jest tutaj zaznaczyć, że przy dokładniejszej analizie dostępnych źródeł historycznych sama data detronizacji Romulusa Augustulusa (formalnie uzurpatora na tronie) przez Odoakra, powszechnie przyjmowana na 476 rok naszej ery nie jest do końca pewna. Takich nieścisłości wokół opisywanych wydarzeń jest więcej. Biorąc pod uwagę ciągłość rzymskich instytucji państwowych profesor Zakrzewski idzie śladem nakreślonym przez Theodora Mommsena, stwierdzając, że w rzeczywistiści koniec rzymskiej państwowości w Italii nastąpił z chwilą podboju tego obszaru przez wojska dzielnego Belizariusza w 540 roku naszej ery.

Jest to fachowy tekst, którego lektura skłania do ponownego przemyślenia tego co uważamy za dobrze poznane. Polecam go wszystkim miłośnikom starożytności, tym bardziej, że jest to tekst autorstwa krajowego uczonego, którego prace, jak przepięknie napisane „Bizancjum w średniowieczu” mają nieprzemijającą wartość.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!