Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Religie Rzymu

Mary Beard, John North, Simon Price


Religie RzymuKsiążka „Religie Rzymu” autorstwa Mary Beard to prawdziwa skarbnica wiedzy o wierzeniach antycznych Rzymian, a także próba spojrzenia na religię Rzymian z innej perspektywy.

Autorzy wielkiego, liczącego ponad 500 stron, dzieła – Mary Beard, John North, Simon Price – w ciągu 10 lat wytężonej pracy stworzyli monumentalny zbiór informacji o świecie rzymskiej religii. Autorzy skupiają się głównie na rozwoju i transformacji wierzeń w obrębie kolejnych form ustrojowych. Podkreślają jak bardzo przenikały się ze sobą różne kulty ówczesnego świata. Analiza wyznań jest prowadzona w kontekście szerszym, co pozwala zupełnie inaczej zrozumieć społeczeństwo rzymskie. Dotychczas opisywano religię rzymską, jako odrębne elementy: „pogańską”, żydowską czy chrześcijańską. Tutaj autorzy udowadniają, że wyznania się przenikały i wzajemnie na siebie oddziaływały, co wynikało z mnogości kultur w Imperium.

Naturalnie Czytelnik pozna niektóre ze świąt, genezę ich powstania; bóstwa oraz ich mnogość wizerunków. Pozycja ukazuje stopniowe przekształcanie się religii rzymskiej wraz z rozwojem Rzymu oraz stopniowe wypieranie tradycyjnych bóstw rzymskich przez Jezusa z Nazaretu.

Książka, która jest starannie wydana, z pewnością zachwyci osoby chcące jeszcze bardziej rozszerzyć swoją wiedzę o religii Rzymu. Multum informacji oraz odwołania do źródeł powodują, że w rzeczywistości mamy do czynienia z poważną naukową pracą, która w gruntowny sposób analizuje rzymskie wierzenia. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykle bogata bibliografia oraz mnogość przypisów, które pozwalają sięgnąć po szersze opracowania tematu oraz uzupełnić wiedzę. Z pewnością pozycja jest nie wskazana dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem Rzymian. Nie znajdziemy tu dokładnych opisów o Larach czy kulcie Geniusza. Książka jest skierowana do osób mających już sporą wiedzę w tematyce Rzymu: pasjonatów, studentów czy naukowców.

Mary Beard, John North, Simon Price, Religie Rzymu

Mary Beard, John North, Simon Price

Religie Rzymu

Książka prezentuje całkowicie odmienne od dotychczasowych spojrzenie na przeszło tysiącletnią historię życia religijnego Rzymu: od założenia Miasta, przez powstanie imperium, aż do przyjęcia chrześcijaństwa. Religia znajdowała się w centrum kultury rzymskiej; była częścią działań politycznych i wojskowych, władzy cesarskiej i jej przeciwników, życia rodzinnego i dyskursu filozoficznego. Erudycyjna opowieść Autorów umieszcza religię zarówno w kontekście kulturowym prostej osady z VIII wieku przed Chr., jak i kosmopolitycznego, wielokulturowego społeczeństwa pierwszych wieków chrześcijaństwa.

Narracja książki koncentruje się na kilku bardziej ogólnych problemach, czyli jak interpretować teorie stworzone przez samych Rzymian na temat ich własnego systemu religijnego i jego początków, na relacjach religii ze zmieniającym się pod względem politycznym Rzymem, znaczeniu monumentów i ich rozmieszczeniu w przestrzeni miejskiej, na zmieniających się wyobrażeniach na temat tożsamości i wspólnoty, religijnych innowacji i – w końcu – rewolucji.

OKAZJA! | było 49.99 zł | Dzisiaj cena: 40.31 zł

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!