Mity Greków i Rzymian

Wanda Markowska

Książka „Mity Greków i Rzymian” autorstwa Wandy Markowskiej jest to pozycja traktująca o wierzeniach, słynnych mitach i bóstwach świata greckiego oraz rzymskiego. Autorka ukazuje nam świat fantastycznych herosów, nimf oraz przekazów, które funkcjonowały w obszarze Morza Śródziemnego i tłumaczyły wiele zjawisk starożytnym.

Wydawać się może, że Wanda Markowska jest jedynie kolejną pisarką opowiadającą tajemniczy świat mitów starożytnych. Przecież to Jan Parandowski jako pierwszy stworzył swoje wiekopomne dzieło „Mitologia” w roku 1924, traktujące o religii greckiej i rzymskiej. Jest to jednak niezwykle błędna opinia. Pani Wanda Markowska dzięki swojemu przyjemnemu językowi, swobodzie opisu wydarzeń ukazała nam przepiękny świat bogów greckich, ich narodzin, historię walki o władanie nad światem bogów olimpijskich z Gigantami czy umiłowanie przez Prometeusza człowieka, któremu pomógł się usamodzielnić. Mnogość przypowieści, które tłumaczyły starożytnym powstawanie pewnych zjawisk, występowanie rożnych roślin oraz ubarwiające nieznany świat jest naprawdę niesamowity.

Autorka w większej części poświęciła się naturalnie światu greckiemu, który w dużej mierze został wchłonięty do późniejszej mitologii rzymskiej. Pani Wanda Markowska uświadamia Czytelnika, że Rzymianie wcale nie traktowali swoich bóstw wymiennie z greckimi. Religię rzymską w pierwotnej postaci charakteryzuje przecież praktyczność, konkretność i bezosobowość. Z czasem jednak zaczęły się kształtować na wzór grecki takie postaci jak Jowisz, Junona czy Minerwa, które zaczęły przejmować greckie wzorce.

Piękno greckiej i rzymskiej mitologii ukazuje nam bogów z tymi samym wadami, ułomnościami, z którymi na co dzień boryka się nasza cywilizacja. Mamy zazdrosną Herę, niewiernego Zeusa czy mściwego Erosa. Wszystko to pozwala nam uwierzyć, że emocje i wartościowanie są czymś powszechnym oraz każdy z nas im podlega.

Podsumowując, dzieło Wandy Markowskiej jest z pewnością lekturą obowiązkową dla młodzieży i wszystkich tych, którzy chcieliby choć na chwilę zanurzyć się w fascynujący świat mitów. Przecież to te piękne historie ukształtowały znaną nam Europę i po dziś dzień uważane są za część cywilizowanego świata. Co więcej, mitologia grecka stała się źródłem, z którego chętnie czerpią obecni reżyserzy oraz pisarze przy tworzeniu swoich dzieł.

Wanda Markowska stworzyła interesujący zbiór mitów i wierzeń, który naturalnie warto uzupełnić słynną „Mitologią” Jana Parandowskiego oraz „Mitologią Greków i Rzymian” Zygmunta Kubiaka.

Wanda Markowska

Mity Greków i Rzymian

Książka niezbędna, aby dobrze poznać kulturę starożytną. Czytelnik znajdzie w niej najpiękniejsze mity Greków i Rzymian. Wśród nich te najbardziej znane – o Prometeuszu, Syzyfie, Heraklesie, Ikarze, Tantalu, Romulusie i Romusie, ale też wiele innych, o których być może w ogóle nie słyszał. A wszystko napisane barwnym językiem, z ogromną swadą sprawiającą, że nawet te najpopularniejsze opowieści czyta się z dużym zainteresowaniem. Lektura szkolna.

OKAZJA! | było 39.00 zł | Dzisiaj cena: 27.21 zł

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Portal IMPERIUM ROMANUM istnieje od 2004 roku i przez ten czas udało mi się zgromadzić mnóstwo materiałów na temat starożytnego Rzymu. Stronę wielokrotnie przerabiałem graficznie, aby maksymalnie dopasować nawigację do potrzeb internautów. Myślę, że udało mi się to w końcu osiągnąć. Od samych początków, na stronie głównej, znajdowała się moja własna myśl – według mnie znakomita: Na chwałę Cezara i Ludu Rzymskiego pójdź drogą zwycięstwa, drogą wielkiego Imperium! I to nią się kieruję przy tworzeniu strony.

kontakt@imperiumromanum.edu.pl | RSS | #imperiumromanum

Mobile OFF