Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Kartagina 149-146 p.n.e.

Bernard Nowaczyk


Kartagina 149-146 p.n.e. - Bernard NowaczykW swojej książce zatytułowanej „Kartagina 149-146 p.n.e.” pan Bernard Nowaczyk przedstawił nie tylko dzieje III wojny punickiej, czyli tej kończącej dzieje Kartaginy, ale w pełnym skrócie także historię I oraz II wojny punickiej.

Warto jest przy tym dodać, że o samej III wojnie punickiej, która jest zagadnieniem tytułowym książki autor nie napisał w swojej pracy najwięcej. W pracy zdarzają się potknięcia merytoryczne, typu pomieszanie nazw rzymskich jednostek, a to w pracach zasłużonej serii „Historyczne Bitwy” nie powinno mieć miejsca. Takie błędy zdarzają się nawet pomimo faktu, że autor wręcz „naszpikował” swój tekst cytatami z tekstów źródłowych, jakie wyszły spod pióra antycznych autorów. Pan Nowaczyk wyraźnie nie lubi przekazów źródłowych, które są znacznie późniejsze niż opisywane w nich wydarzenia i wiele podawanych przez nie informacji podaje w wątpliwość dla samej tylko zasady.

Czyni to, nawet wtedy, kiedy udowadniają one geniusz kartagiński, jak na przykład sprytne użycie octu, celem usunięcia stojącej na drodze Armii Hannibala przeszkody w Alpach. O tym pomysłowym wyczynie synów Fenicji informuje nas sam Liwiusz, który przytoczył ten fragment zapewne z wcześniejszego źródła pisanego, które do nas już nie dotarło. Pomimo powyższego z samej książki pana Nowaczyka aż zionie wielka sympatia autora do pokonanej Kartaginy, która być może stoi za niedopatrzeniami w tekście, jakie zaistniały po stronie jej przeciwników. Recenzowana praca jest przykładem pewnego niechlujstwa, połączonego z podążaniem za pewnymi modami w historiografii. Obecnie w wielu środowiskach w modzie jest dyskredytować wszystko to, co powszechnie jest u nas uznane, lubiane czy wręcz nam spadkobiercom dorobku grecko-rzymskiego cywilizacyjnie najbliższe. Za tego typu modą zdaje się ślepo podążać także pan Nowaczyk. Czyni to on ze sporą szkodą dla swojej pracy.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!