Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Flavius Merobaudes. Wódz i Poeta z V wieku

Adrian Szopa


Flavius Merobaudes. Wódz i Poeta z V wiekuOstatnio ukazało się nieco książek autorstwa polskich badaczy starożytności klasycznej, będących przedstawicielami młodego pokolenia. Jednym z przykładów takiej, moim zdaniem udanej publikacji jest książka napisana przez pana Adriana Szopę pt. „Flavius Merobaudes. Wódz i Poeta z V wieku”.

Jest to praca traktująca o obecnie prawie zapomnianym, pochodzącym najprawdopodobniej z Hiszpanii, bardzo bliskim współpracowniku wielkiego „Ostatniego Rzymianina”, czyli samego Aecjusza Flawiusza. Życie i aktywność głównego bohatera omawianego opracowania przypadają na pierwszą połowę V wieku naszej ery, czyli stulecia wielkich i gwałtownych przemian całego zachodniego świata. Takie czasy wydają nietuzinkowych ludzi, do których, zbierający laury zarówno na poetyckim, jak i wojennym polu poeta i żołnierz Flavius Merobaudes oraz jego dużo bardziej znany ”przełożony” niewątpliwie należeli.

Twórczość (bardzo skromna jej część) owego wszechstronnego poety, który służył także swoją panegiryczną twórczością dzielnemu Aecjuszowi zachowała się do naszych czasów dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności. Wysoka cena materiału, na którym pisano, sprawiła, że wiele starych dokumentów zapisywano ponownie, tworząc tak zwane palimpsesty. Na jednym z takich palimpsestów z Sankt Gallen zachował się niewielki kawałek poetyckiego dorobku Flaviusa Merobaudesa, na podstawie którego pan Adrian Szopa stara się scharakteryzować jego twórczość oraz epokę, w której przyszło mu działać i tworzyć. Zachowane panegiryki, jakie poeta stworzył dla chwały swojego ”przełożonego” świadczą niewątpliwie o niemałym kunszcie poetyckim późno-rzymskiego wodza.

Aecjusz był zapewne zadowolony z literackiej pracy Faviusa Merobaudesa, jako piewcy jego własnych dokonań. Autor książki, pan Adrian Szopa stara się odeprzeć zarzuty wobec późno-rzymskiej poezji, jakie to pod jej adresem formułowali, zapatrzeni na literaturę okresu augustiańskiego, uczeni lat minionych. Trzeba zawsze pamiętać, że literatura stanowi odbicie czasów, w jakich była tworzona, dlatego przede wszystkim na ich tle powinna być ona analizowana. Żałować należy, że tak mało materiału literackiego dotarło do nas z tych burzliwych czasów, z których wyłonił się, diametralnie inny od starożytnego, średniowieczny świat.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!