Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Dyktator

Robert Harris

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Dyktator

Książka „Dyktator” autorstwa Roberta Harrisa to trzecia i ostatnia część „Trylogii rzymskiej” – powieści historycznej opowiadającej o życiu Cycerona – jednego z największych polityków, prawników i mówców w historii.

Tym razem naszemu bohaterowi przyjdzie żyć w czasach, kiedy republika rzymska przeżywa prawdziwy chaos wewnętrzny, a wszelkie instytucje publiczne są obejmowane lub blokowane siłą. Cyceron nie nawykły do brutalnej walki, musi szukać wszelkich sposobów oraz odwoływać się do swoich największy zalet: umysłu oraz znajomości politycznych, aby przetrwać.

Fabuła powieści zaczyna się w sposób niezwykle przygnębiający. Cyceron zostaje wyjęty spod prawa i oskarżony o nieprawne zabicie rzymskich obywateli. Cyceron, w wyniku działań populistycznego Klodiusza, staje się ofiarą i traci wszelkie wcześniej mu przysługujące zaszczyty. Musi uciekać z Rzymu i udać się na wygnanie poza Italię. Nie może liczyć na żadną pomoc ze strony swoich przyjaciół lub dawnych klientów, gdyż każda pomoc jest surowo karana.

Z pewnością Cyceron po zdemaskowaniu spisku Katyliny stał się bohaterem – niekiedy próżnym – Rzymu. Jednak pod wpływem zręcznych knowań i zawartego sojuszu politycznego Krassusa, Pompejusza, Cezara i wspieranego przez nich trybuna Klodiusza stał się persona non grata. Niesamowite tutaj jest to, podobnie jak w pozostałych częściach, jak zmienne sojusze panowały w republikańskim Rzymie i, do jakiego stopnia były one nietrwałe i nieszczere.

Co więcej, powieść ukazuje tragedię życia politycznego i samych Rzymian podczas wojny domowej. Ta bratobójcza walka, w której po dwóch stronach stają ci sami obywatele, ludzie którzy mogli lub stali w tych samych legionach, była tragedią na niespotykaną skalę. Ciągłe powoływanie pod broń kolejnych roczników, walka i krew na ulicach, zastraszanie – tak można scharakteryzować tamte czasy. Zrodziły się one jedynie z indywidualnych potrzeb i celów ambitnych polityków.

Sam Cezar jawi się nam jako najgorszy drań, dla którego zwycięstwo jest ważniejsze od ofiar. Jest skupiony na własnych ambicjach i marzy by zostać „pierwszym” w Rzymie. Jego żądza władzy stopniowo kieruje go ku wojnie, nieograniczonej czasowo dyktaturze, by z czasem zacząć żądać uznania jego boskości. To wszystko ostatecznie prowadzi go do śmierci, która w powszechnej współczesnej opinii jawi się nam jako najgorsza zdrada. Zupełnie inaczej to jednak wygląda w książce.

Podsumowując tę część cyklu, jak i całą powieść, należy podkreślić, że książka ma przede wszystkim walory historyczne. Autor starał się pisać w jak największym stopniu zgodnie z prawdą historyczną. Książka pełna jest mów Cycerona, jego listów oraz wszelkich cytatów z jego traktatów. Co więcej, Cyceron jawi się nam jako wielki i jeden z ostatnich zwolenników ideałów republikańskich, który z jednej strony (chcąc czy nie chcąc) musi odwoływać się do nieczystej gry politycznej i intryg, a z drugiej darzy wielkim uczuciem własną ojczyznę. Dla niego i jemu podobnych czasy końca republiki i bunt Cezara to dowód na upadek dawnych idei i świata, o które walczyli. Cezar, będący „najgorszym złem” tego świata, zapoczątkował coś co ostatecznie doprowadziło do utworzenia pryncypatu – iluzji republiki. Cyceron szczęśliwie nie dożył jednak tych czasów.

Dyktator. Trylogia rzymska. Tom 3

Robert Harris

Dyktator. Trylogia rzymska. Tom 3

Powieść historyczna w barwny sposób przedstawiająca ostatni okres z życia Cycerona i upadek republiki rzymskiej. Książka, przy której nie sposób się powstrzymać przed porównaniami z późniejszymi wydarzeniami historycznymi, również z tymi najnowszymi.

Marek Cycero musi uciekać z Rzymu, a jego dom zostaje podpalony przez motłoch. Na mocy dekretu wydanego przez bezwzględnego trybuna Klodiusza każdy, kto udzieli mu pomocy, odpowie za to gardłem. Załamany Cycero, od którego odwraca się większość możnych przyjaciół, udaje się na wygnanie do Tesalonik. W polityce jednak nic nie trwa wiecznie. Kiedy kończy się wszechwładza Klodiusza, wspieranego militarnie przez Juliusza Cezara, Cycero wraca do Rzymu, bez którego jako „zwierzę polityczne” nie może żyć. I znów jest w centrum wydarzeń Czasem nimi steruje, czasem pada ich ofiarą.

Cena: 31,44 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów