Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Bizancjum i jego armia 284-1081

Warren Treadgold


Bizancjum i jego armia 284-1081Jakby na to nie patrzeć, należy przyznać, że armia bizantyjska (wschodniorzymska) była bezpośrednią sukcesorką armii rzymskiej. Oczywistym jest, że czas i przemiany polityczne oraz społeczno-ekonomiczne, jakie wraz z jego upływem dokonywały się nie pozostawały bez wpływu na kształt i organizację armii Wschodniego Cesarstwa. Cesarstwo to po rozdziale od swojej zachodniej, łacińskiej części dość szybko, z punktu widzenia języka i dominującej w nim kultury (zwłaszcza warstw wyższych jego społeczeństwa) stało się greckie. Ewolucję organizacji armii bizantyjskiej na przestrzeni ośmiu wieków (od III do XI wieku naszej ery) dość szczegółowo przedstawił w swojej książce pt. ”Bizancjum i jego armia 284 – 1081” amerykański bizantynista pan Warren Treadgold.

Jest to pozycja niesamowicie ciekawa i pełna szczegółów, takich jak na przykład oszacowana wysokość żołdu w zależności od stopnia wojskowego w danym okresie historycznym. Pan Treadgold nie przegapia również okazji do polemiki ze swoimi kolegami po fachu, co dodatkowo podnosi wartość merytoryczną napisanego przez niego tekstu o armii Wschodniorzymskiego Cesarstwa. Organizacja bizantyjskich okręgów wojskowych, które do momentu utraty przez Cesarstwo Bizantyjskie cennego ludzkiego zaplecza rekrutacyjnego, jakim była Anatolia funkcjonowały w zasadzie bez większego zarzutu jest opisana przejrzyście. Odbieram to jako mocną stronę tego opracowania. Autor poświęca również sporo miejsca formacjom wojskowym, w skład których wschodził element niegrecki. Najsłynniejszą tego typu formacją była oczywiście Gwardia Wareska. Została ona powołana do życia, przez niezbyt ufającemu swoim greckim ziomkom o chwiejnych charakterach Bazylego II Bułgarobójcę. Muszę w tym momencie wspomnieć, że lekturę tej, w gruncie rzeczy bardzo specjalistycznej książki wydatnie ułatwiła mi znajomość historii politycznej Cesarstwa Bizantyjskiego w omawianym okresie, której autor z racji charakteru i objętości swojej pracy musiał czytelnikom dość mocno poskąpić.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów