Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzje książek o Rzymie


Bibliografia rzymska

Jeśli posiadacie jakieś recenzje lub chcielibyście się podzielić swoimi wrażeniami odnośnie jakieś pozycji, zapraszam do podsyłania mi tekstów na adres: [email protected]

Oczywiście nie ma żadnych większych wymagań, co do stylu oraz długości. Ważne żeby tekst był spójny, opisywał Wasze wrażenia i przedstawiał ocenę publikacji.

Pozycja

Krótki opis

Jeden dzień w starożytnym Rzymie
Alberto Angela

Alberto Angela oprowadza czytelników po antycznym Rzymie, opowiadając o codziennym życiu jego mieszkańców. Zwiedzamy Wieczne Miasto w zwykły dzień w 115 roku, za panowania cesarza Trajana, w czasach największej potęgi Imperium Rzymskiego.

Pompeje. Trzy Ostatnie Dni
Alberto Angela

Książka „Pompeje. Trzy Ostatnie Dni” autorstwa Alberto Angela to pozycja opisująca ostatnie chwile mieszkańców Pompejów, Herkulanum i innych nadmorskich miejscowości przed erupcją Wezuwiusza w roku 79 n.e.

Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety
Alberto Angela

Książka „Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety” autorstwa Alberto Angela to kolejna pozycja autora, z pomocą której stara się zafascynować Czytelników światem antycznych Rzymian. Tym razem autor zdecydował się zabrać nas – tak jak tytuł wskazuje – w podróż po Imperium Rzymskim.

Cesarze
Julian Apostata

Autorem tego krótkiego dziełka jest sam Julian, zwany przez potomnych apostatą, który był rzymskim cesarzem w latach 361-363 naszej ery i postanowił w wolnej chwili przelać na papier ocenę swoich poprzedników na cesarskim tronie w formie dowcipnej satyry.

Kontrowersje wokół senatus consultum ultimum. Studium z dziejów późnej republiki rzymskiej
Hanna Appel

Książka „Kontrowersje wokół senatus consultum ultimum. Studium z dziejów późnej republiki rzymskiej” autorstwa Hanny Appel jest monografią naukową poświęconą tzw. „ostatecznej ustawie Senatu”, czyli nadzwyczajnej uchwale podejmowanej przez senat rzymski w przypadku istotnego zagrożenia dla państwa.

Kaligula czyli władza w ręku dwudziestolatka
Roland Auguet

Francuski historyk, pan Roland Auguet (1935 – 1994) napisał już pewien czas temu, bardzo ciekawą biografię cesarza rzymskiego o imieniu, Gajusz, który znany jest szerzej pod swoim przydomkiem Kaligula, czyli „bucik” (Caligae, czyli buty rzymskiego żołnierza – legionisty).

Kampanie Lucjusza Licyniusza Lukullusa na Wschodzie, 74-66 p.n.e.
Łukasz Bazenkiewicz

Pan Łukasz Bazenkiewicz, który jest młodym polskim badaczem przeszłości, napisał już jakiś czas temu książkę, która wypełnia dosyć wstydliwą lukę na polskim rynku książkowym, dotyczącym spraw rzymskich. Sam tytuł książki, czyli „Kampanie Lucjusza Licyniusza Lukullusa na Wschodzie, 74-66 p.n.e.” zdradza już całą jej treść, która jest dobra.

SPQR
Mary Beard

Książka przedstawia zupełnie nowe spojrzenie na historię antycznego Rzymu. Pozycja ta napisana została przez światowej sławy filologa klasycznego Mary Beard.

Religie Rzymu
Mary Beard, John North, Simon Price

Książka jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o wierzeniach antycznych Rzymian i próbą spojrzenia na religię Rzymian z innej perspektywy.

Etruskowie
Raymond Bloch

Krótkie, ale pełne podstawowych informacji opracowanie, będące dobrym, podstawowym kompendium wiedzy o Etruskach.

Aspekty społeczno-prawne rozwoju antycznego Rzymu, t. 2
pod red. Oktawii Ewy Braniewicz i Patryka Kowalczyka

Książka „Aspekty społeczno-prawne rozwoju antycznego Rzymu, t. 2” pod redakcją Oktawii Ewy Braniewicz i Patryka Kowalczyka. Pozycja ta jest pracą zbiorową młodych naukowców, którzy zainteresowani są tematyką prawa rzymskiego i społeczeństwa Rzymian.

Justynian i Teodora
Robert Browning

Autor w swoim dziele zatytułowanym skupił się na rządach pary tytułowych bohaterów swojej pracy.

Ostatnie dni Pompei
Edward Bulwer-Lytton

Powieść angielskiego pisarza z XIX wieku, która okazała się być jego największym dziełem. Autor stworzył intrygującą fabułę, w której dowiadujemy się, jak mogło wyglądać życie Pompejańczyków na chwilę przed wybuchem Wezuwiusza.

Dzieje Rzymu
Max Cary, Hayes Howard Scullard

Wszechstronne przedstawienie dziejów rzymskich, czyli historia polityczna oraz społeczno-gospodarcza państwa potomków Eneasza.

Życie codzienne w Rzymie w okresie rozkwitu cesarstwa
Jerome Carcopino

Podczas lektury tej świetnie napisanej książki można z niewielkim wysiłkiem intelektualnym zobaczyć oczyma wyobraźni rzeczywisty obraz starożytnego Rzymu z I i II wieku n.e.

Historia Chrześcijaństwa. Tom I. Narodziny Chrześcijaństwa
Warren H. Carroll

Książka „Historia Chrześcijaństwa. Tom I. Narodziny Chrześcijaństwa” autorstwa Warrena H. Carrolla to pozycja, jak sama nazwa wskazuje, opisująca wczesne dzieje chrześcijaństwa. Autor dzieło kończy w roku 324 n.e., kiedy to Konstantyn I pokonał w bitwie pod Chryzopolis Licyniusza i stał się samodzielnym władcą całego Cesarstwa. Jak się miało okazać pierwszym chrześcijańskim władcą Rzymu.

Èthos przywódcy politycznego w myśli starożytnej i renesansowej
Marta Czapińska-Bambara

Książka „Èthos przywódcy politycznego w myśli starożytnej i renesansowej” autorstwa Marty Czapińskiej-Bambary to pozycja ciekawa, która w sposób niezwykle gruntowny porusza kwestię przywództwa politycznego oraz jakie powinien posiadać wartości i cechy idealny lider. Pani Marta w swojej książce skupia się na czasach antycznych (Sokrates, Platon, Cyceron) i okresie renesansu (Niccolò Machiavelli, Francesco Guicciardini).

Damy Rzymu
Chandernagor Françoise

Powieść historyczna tocząca się za panowania pierwszego cesarza Augusta, ukazuje losy córki Kleopatry i Marka Antoniusza, Selene.

Ku chwale Rzymu. Wojownicy Imperium
Ross Cowan

Książka „Ku chwale Rzymu. Wojownicy Imperium” autorstwa Rossa Cowana to pozycja ukazująca aspekt wojskowości armii rzymskiej oraz starająca się przedstawić Rzymian jako pojedynczych wojowników, którzy toczyli pojedynki z wrogiem, a nie zorganizowaną machinę wojenną.

1453: Upadek Konstantynopola
Roger Crowley

Książka ukazuje historię upadku Konstantynopola z nieco większym naciskiem na militarne aspekty tego zdarzenia.

Konstantynopol 626
Łukasz Czarnecki

W swojej książce zatytułowanej „Konstantynopol 626”, jaka to ukazała się w serii „Historyczne Bitwy”, autor, pan Łukasz Czarnecki przedstawił nam tytaniczne zmagania Cesarza Herakliusza z licznymi przeciwnościami losu.

Hannibal
Gilbert Charles-Picard

Wiele książek o największym kartagińskim wodzu, zaprzysięgłym wrogu Rzymu już napisano. Jednym z autorów, który tego dokonał był francuski badacz dziejów państwa kartagińskiego oraz archeolog śródziemnomorski w jednej osobie, pan Gilbert Charles-Picard.

Justynian i Imperium Bizantyjskie
James Allan Evans

Próba oceny cesarza Justyniana i jego panowania, której podjął się brytyjski historyk James Allan Evans

Chwała Rzymu. Jak tworzyło się Imperium
Anthony Everitt

Książka „Chwała Rzymu. Jak tworzyło się Imperium” autorstwa Anthony’ego Everitta to pozycja opowiadająca dzieje państwa rzymskiego od założenia Rzymu po triumf Pompejusza w roku 61 p.n.e.

Historie Konstantynopolitańskie
Halina Evert-Kappesowa

Ostatnio zapoznałem się z niewielką książką zatytułowaną „Historie Konstantynopolitańskie”, napisaną przez powojenną odtworzycielkę polskiej bizantynologii panią Halinę Evert-Kappesową (1904 – 1985).

Wespazjan. Trybun Rzymu
Robert Fabbri

Pierwszy tom powieści historycznej o Wespazjanie. Młody Rzymianin zdobywa swoje pierwsze doświadczenia w wojsku rzymskim i poznaje świat intryg oraz walk politycznych.

Wespazjan. Kat Rzymu
Robert Fabbri

Drugi tom powieści historycznej o Wespazjanie. Młody Rzymianin zostaje wysłany z tajemniczą misją na północ, by pochwycić ważną dla losów Rzymu postać. W międzyczasie mierzyć się będzie musiał z wieloma wrogami i zdrajcami.

Wespazjan. Fałszywy bóg Rzymu
Robert Fabbri

Trzeci tom powieści historycznej o Wespazjanie. Rzymianin tym razem znajduje się na dworze kolejnego władcy, Kaliguli, który z czasem zmienia się w rozwiązłego okrutnika.

Wespazjan. Utracony orzeł Rzymu
Robert Fabbri

Czwarty tom powieści historycznej o Wespazjanie. Bohater musi się odnaleźć za panowania nowego cesarza Klaudiusza i odnaleźć utraconego orła legionu.

Wespazjan. Zaginiony syn Rzymu
Robert Fabbri

Szósty tom powieści historycznej o Wespazjanie. Tym razem autor ukazuje nam głównego bohatera w świetle intryg politycznych i rywalizacji pałacowych pomiędzy wyzwoleńcami Pallasem, Narcyzem oraz Agrypiną – żoną chaotycznego i niepełnosprawnego cesarza Klaudiusza.

Wespazjan. Rzymskie Furie
Robert Fabbri

Książka „Wespazjan. Rzymskie Furie” autorstwa Roberta Fabbri’ego to długo wyczekiwana siódma część powieści historycznej opowiadającej losy Wespazjana, pierwszego cesarza z dynastii flawijskiej. Tym razem główny bohater, jego brat Sabinus, wierny przyjaciel Magnus oraz ukochana Cenis nie dość, że w dalszym ciągu mierzyć się muszę z intrygami pałacowymi i szaleństwami Nerona, to dodatkowo wrócić muszą do Brytanii, z tajną misją.

Rzym. Wędrówki z historią w tle
Bożena Fabiani

Książka „Rzym. Wędrówki z historią w tle” autorstwa Pani Bożeny Fabiani to opowieść o Wiecznym Mieście, miejscu w którym znajdziemy niesamowitą ilość zabytków z każdej epoki.

Bunty w późnorepublikańskich armiach rzymskich (88-30 przed Chr.)
Michał N. Faszcza

Książka „Bunty w późnorepublikańskich armiach rzymskich (88-30 przed Chr.)” autorstwa Michała Norberta Faszcza to pozycja solidna, obrazująca wojskowość rzymską, prawo wojskowe oraz dyscyplinę w legionach.

Niezwyciężony
Andrea Frediani

Włoski pisarz i historyk, pan Andrea Frediani, napisał powieść historyczną pod tytułem „Niezwyciężony”. Jest to praca, traktująca o wydarzeniach, jakie nastąpiły po zabójstwie Boskiego Juliusza Cezara, w ciągu następnych siedemnastu miesięcy od tego zdarzenia.

Ukrzyżowany w majestacie prawa
Weddig Fricke

Jest to książka wstrząsająca. Przeprowadzone w niej postępowanie dowodowe nasuwa jednoznaczny wniosek: do skazania Jezusa nie mogło dojść w takich okolicznościach, jakie przedstawia Nowy Testament.
Autorka ściera własne poglądy na temat Żydów i chrześcijaństwa z tymi zawartymi w książce Weddiga Fricke pt.: „Ukrzyżowany w majestacie prawa”.

O akweduktach miasta Rzymu. Traktaty miernicze
Frontinus

„O akweduktach miasta Rzymu” jest to największe dzieło Frontinusa, które składa się z dwóch ksiąg, będących swego rodzaju raportem dla cesarza o stanie akweduktów w Rzymie. Przy okazji Froninus przedstawia historię i opis dostawy wody do stolicy.

Nowy Aleksander. Ikonografia i legenda Mitrydatesa VI Eupatora
Agnieszka Fulińska

Książka „Nowy Aleksander Ikonografia i legenda Mitrydatesa VI Eupatora” autorstwa Agnieszki Fulińskiej to gruntowna pozycja tycząca się postaci króla Pontu i jego przedstawień oraz wizerunku na monetach czy rzeźbach.

Dynastia julijsko-klaudyjska w świetle dzieł Tacyta i Swetoniusza
Violetta Fułat-Światowska

Książka ukazująca panowanie dynastii julijsko-klaudyjskiej w oparciu o dzieła Tacyta i Swetoniusza.

Total War Rome: Zniszczyć Kartaginę
David Gibbins

Akcja powieści ma miejsce w latach 168-146 p.n.e. i obejmuje jeden z ciekawszych okresów w historii Rzymu. Republika Rzymska po zwycięskiej wojnie z Macedonią, musi ostatecznie zmierzyć się ze swoim największym przeciwnikiem, Kartaginą. Książka wydana została wraz z grą strategiczną Total War Rome II.

Zmierzch i upadek Cesarstwa Rzymskiego
Edward Gibbon

Książka „Zmierzch i upadek Cesarstwa Rzymskiego” autorstwa Edwarda Gibbona należy do tej grupy prac, które nigdy się nie starzeją.

Cezar: Życie giganta
Adrian Goldsworthy

Cała książka jest nie tylko sprawnie napisaną i bardzo ciekawą opowieścią o Gajuszu Juliuszu Cezarze i jego burzliwych losach, które nieprzerwanie fascynują kolejne pokolenia polityków, historyków oraz miłośników historii.

Cezar: Pax Romana
Adrian Goldsworthy

Książka „Pax Romana” autorstwa Adriana Goldsworthy’iego jest próbą rzeczowej analizy tzw. „pokoju rzymskiego” – okresu w historii Imperium Rzymskiego od 27 p.n.e. (ustanowieniu pryncypatu) do 235 roku n.e. (śmierci ostatniego Sewera, Aleksandra).

64 niewyjaśnione sekrety starożytności
Jonathan Gray

Książka „64 niewyjaśnione sekrety starożytności” autorstwa Jonathana Graya jest to pozycja ukazująca, jak nazwa wskazuje, dokładnie 64 wyjątkowe tajemnice świata antycznego, które dowodzić mają, że współczesna wiedza nie może się równać z tą, którą posiadali nasi dawni przodkowie.

Cycero
Robert Harris

Książka „Cycero” autorstwa Roberta Harrisa to pierwsza część „Trylogii rzymskiej” opowiadającej o życiu jednego z największych mówców w historii oraz wielkich polityków i prawników rzymskich.

My chcemy Orgii!!! Jak świętowali starożytni Rzymianie
Cornelius Hartz

Książka „My chcemy Orgii!!! Jak świętowali starożytni Rzymianie” autorstwa Corneliusa Hartza wcale nie dotyczy, jak wskazuje tytuł, tylko i wyłącznie rozwiązłości, seksu i uczt w świecie rzymskim.

Spisek
Robert Harris

Książka „Spisek” autorstwa Roberta Harrisa to druga część „Trylogii rzymskiej” – powieści historycznej opowiadającej o życiu Cycerona, jednego z największych prawników i mówców w historii.

Dyktator
Robert Harris

Książka „Dyktator” autorstwa Roberta Harrisa to trzecia część „Trylogii rzymskiej” – powieści historycznej opowiadającej o życiu Cycerona – jednego z największych polityków, prawników i mówców w historii.

Trylogia rzymska
Robert Harris

Cykl „Trylogia rzymska”, autorstwa Roberta Harrisa, opowiada o życiu, karierze i walce w obronie republiki Cycerona – największego mówcy starożytności i świata. W skład trylogii wchodzą trzy pozycje: Cycero, Spisek i Dyktator.

Cycero, Spisek
Robert Harris

Dwie pierwsze powieści trzytomowego cyklu „Imperium Rzymskie” (Cycero, Spisek, Dyktator) o starożytnym Rzymie. Jego bohaterem jest Marek Tulliusz Cyceron, wybitny mówca, polityk i popularyzator filozofii greckiej, który żył w I wieku p.n.e.

Upadek Cesarstwa Rzymskiego
Peter Heather

Szczegółowa analiza przyczyn oraz samego procesu upadku państwa rzymskiego.

Życie codzienne Etrusków
Jacques Heurgon

Książka „Życie codzienne Etrusków” przedstawia nam zapomnianą cywilizację Etrusków.

Grecy. Wielkie ludy historii
Christian Hill

Książka „Grecy. Wielkie ludy historii” to jedna z części cyklu mającego na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży dziejów ludzkości. W tej pozycji Christian Hill przybliża Czytelnikowi świat antycznych Greków, którzy położyli fundamenty pod wiele dziedzin współczesnego życia.

Rzymianie. Wielkie ludy historii
Christian Hill

Książka „Rzymianie. Wielkie ludy historii” to jedna z części cyklu mającego na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży dziejów ludzkości. W tej pozycji Christian Hill przybliża Czytelnikowi świat antycznych Rzymian, którzy niezaprzeczalnie wpłynęli na różne dziedziny naszego życia.

Oktawian August. Ojciec chrzestny Europy
Richard Holland

Książka „Oktawian August. Ojciec chrzestny Europy” autorstwa Richarda Hollanda jest to pozycja skupiająca się na postaci pierwszego cesarza rzymskiego, jego dojściu do władzy, panowaniu oraz próbie ustanowienia następcy.

Belizariusz. Wódz Bizancjum
Ian Hughes

Książka „Belizariusz. Wódz Bizancjum” autorstwa Iana Hughesa jest to bardzo ciekawa pozycja traktująca o słynnym bizantyjskim wodzu, który odbił z rąk barbarzyńców część ziem byłego cesarstwa zachoniorzymskiego oraz realizował ambitne plany cesarza Justyniana I, chcącego odbudować Imperium Rzymskie (Imperium Romanum).

Imperator: Bramy Rzymu
Conn Iggulden

Pierwszy tom powieści historycznej ukazującej życie jednego z największych polityków i wodzów świata – Gajusza Juliusza Cezara. W pierwszej części poznajemy dzieciństwo młodego patrycjusza i jego drogę do polityki w trudnych czasach.

Waleriusz. Nieustraszony trybun
Douglas Jackson

Pierwsza część cyklu, opowiadająca o walce Rzymian pod dowództwem młodego trybuna Warrensa ze zbuntowanymi Brytami w roku 60 n.e.

Waleriusz. Sprawa Piotra
Douglas Jackson

Drugi tom przygód wodza rzymskiego, który tym razem na rozkaz Nerona ma rozbić sektę chrześcijańską i pochwycić jej przywódcę, Piotra.

Opowieści celtyckie: Początek
Karolina Janowska

Książka „Opowieści celtyckie: Początek” autorstwa Karoliny Janowskiej to pierwsza część trylogii opowiadającej o przygodach Galvina – dorastającego Celta, który ma zjednoczyć podzieloną Galię; oraz Juliusza Cezara – ambitnego rzymskiego polityka, który marzy o zdobyciu sławy i potęgi. Z oczywistych względów losy obu postaci będą musiały się przeciąć, co gwarantuje naprawdę ciekawą lekturę.

Opowieści celtyckie: Droga do władzy
Karolina Janowska

Książka „Opowieści celtyckie: Droga do władzy” autorstwa Karoliny Janowskiej to druga część przygód Galvina oraz Juliusza Cezara. Tym razem Wercyngetoryks, predestynowany do zjednoczenia Celtów, wraca do swojego domu i musi wywalczyć sprawiedliwość oraz odzyskać należną mu władzę. Cezar z kolei pnie się po szczeblach kariery politycznej w państwie rzymskim i dąży do umocnienia swojej pozycji.

Opowieści celtyckie: Cena przywództwa
Karolina Janowska

Książka „Opowieści celtyckie: Cena przywództwa” autorstwa Karoliny Janowskiej to trzecia część przygód Galvina oraz Juliusza Cezara.

Ostatni Rzymianie
Teodor Jeske-Choiński

Pasjonująca powieść historyczna przyjaciela i konkurenta Henryka Sienkiewicza, osadzona w realiach upadającego starożytnego Rzymu.

Armia Lagidów
Sławomir Jędraszek

Pewien polski historyk starożytności, pan Sławomir Jędraszek, wypełnił bardzo wstydliwą lukę, nie tylko w polskiej literaturze historycznej, pisząc książkę zatytułowaną „Armia Lagidów”. Jest to krótkie, ale niesamowicie naszpikowane informacjami opracowanie o wojskowości Ptolemejskiego Egiptu.

Oblężenie
Geraint Jones

Książka „Oblężenie” autorstwa Gerainta Jonesa to kolejna część powieści historycznej opowiadającej losy legionisty Felixa-Corvusa i jego przyjaciół. W poprzedniej części – „Krwawy las” – bohater wziął udział w tragicznej wyprawie trzech rzymskich legionów w Germanii Północnej, która doprowadziła do klęski Rzymu w lesie Teutoburskim.

Krwawy las
Geraint Jones

Książka „Krwawy las” to debiut weterana wojennego Gerainta Jonesa. Autor zdecydował się opowiedzieć tragiczną klęskę rzymskich legionów z roku 9 n.e. w lasach germańskich z perspektywy zwykłych żołnierzy. Temat fabuły jak i doświadczenia wojenne autora gwarantować powinny naprawdę wyjątkowo opisany świat antyczny.

Zapomniany Legion
Ben Kane

Powieść w świecie Rzymu opowiadająca pasjonujące przygody czwórki bohaterów, którzy muszą walczyć o swoje życie. Autor stworzył naprawdę wybitne dzieło.

Srebrny orzeł
Ben Kane

Kontynuacja „Zapomnianego legionu”, w której przyjaciele: Romulus, Brennus i Tarkwiniusz walczą o przetrwanie na wschodnich rubieżach Partii, po tym jak znaleźli się w niewoli po porażce pod Carrhae; z kolei piękna Fabiola musi przetrwać w niezwykle niebezpiecznym i okrutnym Rzymie w latach 50 I wieku p.n.e.

Droga do Rzymu
Ben Kane

Książka „Droga do Rzymu” jest to trzeci i ostatni tom powieści historycznej opowiadającej losy Romulusa, Tarkwiniusza i Fabioli. Tym razem bohaterzy spotkają się w Rzymie i uwikłani zostają w najważniejsze wydarzenia panowania Cezara – idy marcowe.

Hannibal. Wróg Rzymu
Ben Kane

Książka „Hannibal. Wróg Rzymu” autorstwa Bena Kane’a to pierwsza część nowej serii, w której tym razem zostaniemy przeniesieni do jednego z najbardziej niesamowitych okresów w historii. Tym razem autor zdecydował się skupić na czasach II wojny punickiej (218-201 p.n.e.) i rywalizacji znienawidzonych wrogów Rzymu i Kartaginy.

Hannibal. Pola Krwi
Ben Kane

Książka „Hannibal. Pola Krwi” autorstwa Bena Kane’a to drugi tom powieści historycznej toczącej się w trakcie drugiej wojny punickiej. Główni bohaterowie (Kwintus, Hanno, Fabrycjusz) biorą udział w najważniejszych wydarzeniach konfliktu, tym razem umożliwiając odkrycie Czytelnikowi jak wyglądała m.in. bitwa nad Trebią, bitwa nad Jeziorem Trazymeńskim czy bitwa pod Kannami.

Hannibal. Chmury wojny
Ben Kane

Książka „Hannibal. Chmury wojny” autorstwa Bena Kane’a to trzecia część przygód Kartagińczyka Hanno oraz rzymskiego rodzeństwa Kwintusa i Aurelii w trakcie drugiej wojny punickiej. Po raz kolejny główni bohaterowie znajdują się po przeciwnych stronach barykady i walczą o przetrwanie w trakcie potężnego konfliktu między ówczesnymi hegemonami na Morzu Śródziemnym.

Spartakus. Gladiator
Ben Kane

Książka „Spartakus. Gladiator” autorstwa Bena Kane’a to powieść historyczna opowiadająca o losach przywódcy powstania niewolników (73-71 p.n.e.) – Spartakusa, który przez dwa lata stawiał się potędze Republiki Rzymskiej i wygrywał starcia z rzymskimi legionami.

Ciemne chmury
Ben Kane

Książka „Ciemne chmury” to pierwsza część nowej trylogii Bena Kane’a, w której autor przenosi nas do 9 roku n.e., kiedy to miała miejsce katastrofalna klęska trzech legionów Warusa w lesie Teutoburskim.

Spartakus. Rebelia
Ben Kane

Książka „Spartakus. Rebelia” autorstwa Bena Kane’a to kolejna i ostatnia część powieści historycznej opowiadającej losy najsłynniejszego gladiatora oraz największego powstania niewolniczego w antycznym Rzymie.

Królowa Saby
Ewa Kassala

Książka „Królowa Saby” autorstwa Ewy Kassali to pozycja opowiadająca losy Makedy – tytułowej władczyni starożytnego państwa Saba. Autorka w swoich książkach skupia się na ważnych postaciach kobiecych świata antycznego; dotychczas napisała m.in. „Żądze Kleopatry” czy „Boska Nefretete”. Mając przyjemność zapoznania się z pierwszą pozycją, z ciekawością sięgnąłem po „Królową Saby”.

Maria Magdalena
Ewa Kassala

Bohaterką drugiej części „trylogii biblijnej” autorstwa Ewa Kassali jest Maria Magdalena. Na kartach powieści poznajemy jej historię od narodzin, aż do śmierci jej ukochanego Mistrza – Jezusa Chrystusa.

Żądze Kleopatry
Ewa Kassala

Powieść historyczna opowiadająca egzotyczne i niesamowite życie Kleopatry VII – kochanki Gajusza Juliusza Cezara i Marka Antoniusza.

Septymiusz Sewerus, cesarz z Lepcis Magna
Tadeusz Kotula

Polski badacz starożytności północnoafrykańskich, pan Tadeusz Kotula (1923-2007) napisał swego czasu biografię Septymiusza Sewera, który to zapisał się wielce w historii państwa rzymskiego. Sam tytuł tej książki wskazuję już ojczyznę Septymiusza, która do końca jego dni zajmowała szczególne miejsce w jego sercu, za które dane jej było podczas jego panowania sporo zapłacić w postaci szeroko zakrojonych planów budowlanych, których wiele śladów przetrwało po dziś dzień.

Julian Apostata
Aleksander Krawczuk

Opis życia ostatniego cesarza Rzymu, który chciał powrotu tradycyjnej wiary rzymskiej i zniesienia chrześcijaństwa jako oficjalnej wiary.

Konstantyn Wielki
Aleksander Krawczuk

Biografia Konstantyna Wielkiego, która wyszła spod pióra Aleksandra Krawczuka jest rzeczową książką nie tylko o przełomowym momencie europejskiej starożytności, ale jest ona także dobrą opowieścią o ludziach władzy.

Neron
Aleksander Krawczuk

Książka „Neron” autorstwa profesora Aleksandra Krawczuka to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chciałby w przystępny sposób poznać życie słynnego cesarza Rzymu z połowy I wieku n.e.

Poczet cesarzowych Rzymu
Aleksander Krawczuk

Książka „Poczet cesarzowych Rzymu” autorstwa Pana Profesora Aleksandra Krawczuka to dalsza opowieść o dziejach Cesarstwa Rzymskiego. Tym razem autor zdecydował się „rozszerzyć” wcześniej wydany „Poczet cesarzy rzymskich” i skupić się na płci pięknej, a mianowicie małżonkach i ewentualnych konkubinach cesarzy.

Poczet cesarzy rzymskich
Aleksander Krawczuk

Pozycja profesora Aleksandra Krawczuka pt: „Poczet cesarzy rzymskich” jest to pozycja klasyczna dla polskiej historiografii, jeśli mówimy o antycznym Rzymie. Książka została napisana w 1986 roku, jednak po dziś dzień jest główną pozycją dla każdego, kto chce zapoznać się z historią Rzymu w sposób przystępny i przyjemny.

Polska za Nerona
Aleksander Krawczuk

Jedna z wielu ciekawych pozycji znanego historyka starożytności prof. Aleksandra Krawczuka. Tym razem autor zajął się przedstawieniem wyprawy po bursztyn, wokół której prowadzi liczne refleksje i przemyślenia. Pozycja pozwoli nam także lepiej poznać rodowód ziemi polskich.

Spotkania z Petroniuszem
Aleksander Krawczuk

Profesor Aleksander Krawczuk tym razem zajął się przedstawieniem postaci Petroniusza, rzymskiego pisarza, filozofa i polityka. Przy okazji historyk przedstawia dzieło „Satyrikon” i prowadzi rozmyślania niekoniecznie związane ze starożytnością.

Kaligula. Wyznania szaleńca
Michał Kubicz

Książka „Kaligula. Wyznania szaleńca” autorstwa Pana Michała Kubicza ukazuje nam Rzym pod panowaniem cesarza Kaliguli, zwanego „Bucikiem”. Twórca powieści historycznej ma już w swoim dorobku inne tytuły, których akcja toczy się w antycznym Rzymie – „Agrypina. Cesarstwo we krwi” czy „Tyberiusz. Cesarstwo nad przepaścią”.

Pozycja prawna aktorów w starożytnym Rzymie
Elżbieta Loska

Książka „Pozycja prawna aktorów w starożytnym Rzymie” autorstwa Elżbiety Loski, jak sama nazwa nazwa wskazuje, poświęcona jest tematyce aktorstwa w antycznym Rzymie, a zwłaszcza jego usytuowaniu prawnym.

Wojna Sertoriańska (80 – 71 przed Chr.)
Tomasz Ładoń

Wydawnictwo Napoleon V trudni się, obok wydawania pozycji klasycznych, także wydawaniem prac polskich historyków wojskowości, którzy należą do młodszego pokolenia badaczy tej wielkiej epoki. Wśród książek przez to oświęcimskie wydawnictwo wydanych, które z racji na swój profesjonalizm w ujęciu prezentowanego na ich kartach tematu bez wątpienia znajduje się pozycja pt. „Wojna Sertoriańska (80 – 71 przed Chr.)”, która wyszła spod pióra pana Tomasza Ładonia.

Alix Senator – tom 1 i 2 (Cykl Drapieżców i Kybele)
Valerie Mangin, Jacques Martin

W ostatnim czasie do moich rąk trafiła naprawdę niezwykła pozycja – pięknie ilustrowany komiks, którego fabuła ma miejsce w antycznym Rzymie i poświęcona jest okresowi panowania Oktawiana Augusta. Dzieło to zostało wydane przez wydawnictwo Elemental.

Historia Bizancjum
Cyril Mango

Brytyjski historyk Cyril Mango, należący do starszego pokolenia badaczy przeszłości, napisał swego czasu książkę, która u nas w kraju wyszła pod tytułem „Historia Bizancjum” w zasłużonej, ale już nie ukazującej się serii wydawanej przez, niestety nie istniejące już wydawnictwo Marabut.

Imperium Smoków
Valerio Massimo Manfredi

Książka „Imperium Smoków” przedstawia nam historię Rzymian, którzy po przegranej bitwie z Persami trafiają na Daleki Wschód i nawiązują kontakty z Chinami.

Mity Greków i Rzymian
Wanda Markowska

Książka „Mity Greków i Rzymian” autorstwa Wandy Markowskiej jest to pozycja traktująca o wierzeniach, słynnych mitach i bóstwach świata greckiego oraz rzymskiego. Autorka ukazuje nam świat fantastycznych herosów, nimf oraz przekazów, które funkcjonowały w obszarze Morza Śródziemnego i tłumaczyły wiele zjawisk starożytnym.

Zmierzch Rzymu czy późna starożytność? III-VI wiek
Henri-Irenee Marrou

Francuski badacz antyku, pan Henri-Irenee Marrou (1904 – 1977) zaserwował swoim czytelnikom krótką, ale ciekawą oraz pełną informacji książkę, zatytułowaną „Zmierzch Rzymu czy późna starożytność?” o grecko-rzymskiej starożytności pomiędzy III a VI wiekiem naszej ery.

Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana
Thomas R. Martin

Książka „Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana” autorstwa Thomasa R. Martina jest kompleksowym przewodnikiem po historii starożytnego Rzymu od mitycznego założenia go przez Romulusa, aż po panowanie Justyniana Wielkiego.

Kleidion 1014
Łukasz Migniewicz

Książka wydana przez Bellonę jest dość szczegółowym opisem zmagań bizantyjsko-bułgarskich w okresie zaczynającym się wraz z chrztem Bułgarów i wstąpieniem na konstantynopolitański tron Bazylego I – założyciela wojowniczej dynastii macedońskiej, a kończącym się siłowym włączeniem państwa bułgarskiego w granice bizantyjskie przez wielkiego Bazylego II, którego potomność nazwała „Bułgarobójcą”.

Żywot Cesarza Augusta
Mikołaj z Damaszku

Współczesny opisywanym przez siebie czasom pan Mikołaj z Damaszku – biograf Cesarza Augusta przekazał nam portret dobroczyńcy całego świata rzymskiego.

Świat Bizancjum. Tom 1. Cesarstwo Wschodniorzymskie 330-641
Cecile Morrisson (redakcja)

Grupa francuskich uczonych, których połączyły wspólne zainteresowania, skupione wokół dziejów Cesarstwa Wschodniorzymskiego (Bizantyjskiego) wzięła się ostro do pracy. Owocem tej wytężonej pracy grupy kolegów po fachu, z których każdy jest/był specjalistą w innej dziedzinie wiedzy, jest trzytomowa publikacja, zatytułowana „Świat Bizancjum”.

Konstantyn XI: Ostatni cesarz Bizancjum
Donald M. Nicol

Brytyjski historyk bizantynista, pan Donald M. Nicol (1923 – 2003) napisał pewnego razu dość krótką, ale treściwą biografię cesarza Konstantyna XI, który był ostatnim cesarzem Rzymian i zakończył życie, jak na Rzymianina przystało.

Kartagina 149-146 p.n.e.
Bernard Nowaczyk

W swojej książce zatytułowanej „Kartagina 149-146 p.n.e.” pan Bernard Nowaczyk przedstawił nie tylko dzieje III wojny punickiej, czyli tej kończącej dzieje Kartaginy, ale w pełnym skrócie także historię I oraz II wojny punickiej.

Śledztwo setnika
Janette Oke, Davis Bunn

Książka „Śledztwo setnika” autorstwa Davisa Bunna oraz Janette Oke to powieść historyczna tocząca się w I wieku n.e. za rządów cesarza Tyberiusza (14-37 n.e.), po tym jak według wiary chrześcijańskiej ukrzyżowano i pochowano Chrystusa, a potem też nastąpił cud zmartwychwstania.

Ukryty Płomień
Janette Oke, Davis Bunn

Książka „Ukryty Płomień” to dalsza część opowieści o wczesnych chrześcijanach w czasach rzymskich. Jest to kontynuacja książki „Śledztwo setnika” autorstwa Janette Oke & Davis Bunna. Tym razem głównym bohaterem utworu jest Abigail, o rękę której starają się młody legionista Linuks oraz żydowski kupiec Ezdrasz.

Africanus. Syn konsula
Santiago Posteguillo

Pierwsza część powieści historycznej poświęconej życiu jednego z największych wodzów starożytnego Rzymu – Scypiona Afrykańskiego Starszego.

Africanus. Wojna w Italii
Santiago Posteguillo

Druga część powieści historycznej poświęconej życiu jednego z największych wodzów starożytnego Rzymu – Scypiona Afrykańskiego Starszego.

Historia sekretna
Prokopiusz z Cezarei

Książka „Historia sekretna”, autorstwa Prokopiusza z Cezarei, to opis rządów bardzo znanej cesarskiej pary – Justyniana i jego niecodziennej żony Teodory, która swego czasu władała państwem bizantyjskim (Cesarstwem Wschodniorzymskim).

Kamień Nerthus
Andrzej Przychodni

Książka „Kamień Nerthus” autorstwa Andrzeja Przychodniego jest to pierwszy tom cyklu „ISA. Saga z Kraju Żelaza”. Powieść przenosi nas do II wieku n.e., kiedy to Imperium Rzymskie przeżywało swoje złote czasy, a kontakty z plemionami północy, zamieszkującymi tereny przygraniczne były niezwykle intensywne.

Manzikert 1071
Stanisław Rek

Autor bardzo wnikliwie przedstawia zarówno przygotowania obu stron, jak i przebieg samej pamiętnej bitwy. Na kartach tej książki nie brakuje też odpowiedniego naszkicowania kontaktów bizantyjsko-seldżuckich, jak również okoliczności, jakie tym, złożonym kontaktom towarzyszyły.

Strzały nienawiści
Anthony Riches

Drugi tom trylogii. Dalszy ciąg przygód centuriona, któremu przyjdzie bronić północnych granic Imperium, w Brytanii.

Znamię Lwa. Trylogia
Francine Rivers

Znamię Lwa jest trylogią opisującą losy bohaterów żyjących w I w. n.e. W pierwszych dwóch tomach głównymi postaciami są Hadassa, niewolnica nawrócona na chrześcijaństwo, oraz bogaty Rzymianin Markus.

Dzieci Hannibala
John Maddox Roberts

Powieść historyczna ukazująca, jak mogły potoczyć się losy historii, po zwycięstwie Hannibala nad Rzymem w II wojnie punickiej.

Saturnalia
John Maddox Roberts

Niezmordowany węszyciel oraz niepoprawny republikanin Decjusz znów ma pełne ręce roboty, przy wykonywaniu której musi stawiać czoła wielu problemom.

Śledztwo Decjusza
John Maddox Roberts

Książka „Śledztwo Decjusza” autorstwa pana Maddoxa otwiera obiecujący cykl powieści historycznych, w których mocno przewija sie motyw kryminalny.

Sprzysiężenie Katyliny
John Maddox Roberts

W drugim tomie przygód detektywa Decjusza zatytułowanym „Sprzysiężenie Katyliny” mamy okazję zobaczyć naszego bohatera, który pomimo przybywających lat wciąż nie umie walczyć ze swoją główną słabością, czyli podatnością na uroki pięknych kobiet.

Świętokradztwo na misteriach
John Maddox Roberts

Trzecia część serii SPQR pt. „Świętokradztwo na misteriach”.

Świątynia Muz
John Maddox Roberts

Powieść detektywistyczna w czasach starożytnego Rzymu, której akcja toczy się w Aleksandrii. Książka nominowana do nagrody im. Edgara Allana Poe (Edgar Awards).

Detektyw Cezara
John Maddox Roberts

Książka „Detektyw Cezara” autorstwa Johna Roberta Maddox’a opisuje przygody Decjusza, który trafia pod komendę samego Gajusza Juliusza Cezara w Galii.

Rzymska sztuka wojenna
Jonathan P. Roth

Autor relacjonuje najważniejsze kampanie wojenne w historii państwa ludu wilczycy oraz organizację jego niepospolitej armii z uwzględnieniem jej reform i miejsca żołnierzy w rzymskim społeczeństwie.

Ostatni renesans bizantyjski
Steven Runciman

Książka „Ostatni renesans bizantyjski”, traktuje o osiągnięciach cywilizacji bizantyjskiej w ostatnich dwóch wiekach istnienia greckojęzycznego cesarstwa.

Upadek Konstantynopola 1453
Steven Runciman

W swojej książce pt. „Upadek Konstantynopola 1453” znakomity brytyjski mediewista Steven Runciman przedstawił okoliczności, przebieg i następstwa upadku grodu Konstantyna Wielkiego, zwanego wcześniej jako Bizancjum.

Zapomniana stolica Bizancjum
Steven Runciman

Przepiękna opowieść o Mistrze na kartach książki pt. „Zapomniana stolica Bizancjum”, autorstwa brytyjskiego historyka Stevena Runcimana.

Daleko od Timgadu
Stanisław Sałapa

Książka „Daleko od Timgadu” autorstwa Stanisława Sałapy to pozycja nieprzeciętna. Autor w sposób gruntowny analizuje korzenie współczesnej Europy i w dużej mierze nawiązuje do historii antycznego Rzymu. Wszystko za sprawą jego wyprawy do ruin Timgadu – północnoafrykańskiego miasta rzymskiego, które było idealnym przykładem integracji podbitych ziem z Rzymem.

Roma sub rosa
Steven Saylor

Znakomity cykl powieściowy Stevena Saylora „Roma sub rosa” zasługuje na uwagę wszystkich zwolenników powieści historycznych, a zwłaszcza tych, którym przypadł do gustu serial „Rzym”. Cykl „Roma sub rosa” obejmuje okres od roku 80 p.n.e. do 46 p.n.e.

Orły imperium. Tom 13. Bracia krwi
Simon Scarrow

Powieść historyczna Simona Scarrowa to kolejna część przygód Kwintusa Licyniusza Katona i Lucjusza Korneliusza Macro, którzy tym razem zmierzyć się muszą z poważnym spiskiem, który doprowadzić może do klęski podboju Brytanii przez Rzym.

Lenocinium w prawie rzymskim
Andrzej Sokala

Książka „Lenocinium w prawie rzymskim” autorstwa Andrzeja Sokali jest to pozycja gruntownie wyczerpująca temat stręczycielstwa w świecie antycznych Rzymian.

Wytresuj swoich niewolników… czyli starożytna sztuka zarządzania
Marek Sydoniusz Semp

Książka „Wytresuj swoich niewolników… czyli starożytna sztuka zarządzania” niejakiego Marka Sydoniusza Sempa to pozycja z całą pewnością niestandardowa. Reklamowana, jako „cudem odnaleziony poradnik sprzed 2000 lat”, który ma wskazać prawidłowe sposoby zarządzania zasobami ludzkimi.

Wojownik Rzymu: Ogień na wschodzie
Harry Sidebottom

Książka „Ogień na wschodzie” jest pierwszą częścią powieści historycznej Harry’ego Sidebottoma, wydanej przez Wydawnictwo Rebis. Akcja powieści ma miejsce w połowie III wieku n.e., kiedy to miasto Arete musi powstrzymać potężną armię sasanidzką Króla Królów Szapura.

Wojownik Rzymu: Król Królów
Harry Sidebottom

Książka „Król Królów” jest drugą częścią powieści historycznej Harry’ego Sidebottoma, wydanej przez Wydawnictwo Rebis. Akcja powieści ma miejsce w połowie III wieku n.e. i jest kontynuacją losów Balisty i jego familii. Tym razem zromanizowany barbarzyńca zetknie się z coraz powszechniejszą religią chrześcijan oraz wyruszy przeciwko królowie Persów – Szapurowi – wraz z cesarzem Walerianem.

Wojownik Rzymu: Lew Słońca
Harry Sidebottom

Książka „Lew Słońca” jest trzecią częścią powieści historycznej Harry’ego Sidebottoma, wydanej przez Wydawnictwo Rebis. Tym razem główny bohater musi się wydostać z perskiej niewoli, zabezpieczyć sytuację na Wschodzie oraz odnaleźć się w świecie intryg rzymskiego dworu.

Wojownik Rzymu: Wrota Kaspijskie
Harry Sidebottom

Książka „Wrota Kaspijskie” jest czwartą częścią powieści historycznej Harry’ego Sidebottoma, wydanej przez Wydawnictwo Rebis. Akcja powieści ma miejsce w połowie III wieku n.e., kiedy to główny bohater dostaje zadanie zabezpieczenia przejścia w góach Kaukazu i powstrzymania najazdu Alamanów z północy.

Wojownik Rzymu: Wilki Północy
Harry Sidebottom

Książka „Wilki Północy” jest piątą częścią powieści historycznej Harry’ego Sidebottoma, wydanej przez Wydawnictwo Rebis. Akcja powieści ma miejsce w roku 263 n.e. i jest kontynuacją losów Balisty i jego familii. Tym razem zromanizowany barbarzyńca zetknie się z dzikimi plemionami północy i zmagać się będzie z tajemniczym mordercą we własnej drużynie.

Wojownik Rzymu: Bursztynowy szlak
Harry Sidebottom

Książka „Wilki Północy” jest szóstym tomem serii „Wojownik Rzymu” o przygodach Balisty – postaci autentycznej najemnika na usługach imperium rzymskiego. Tym razem Balista wypełniając misję owianą aurą tajemnicy i podejrzeń podróżuje bursztynowym szlakiem na północ do Hiperborei swego rodzinnego kraju.

Cesarski tron. Żelazo i rdza
Harry Sidebottom

Książka „Cesarski tron. Żelazo i rdza” to pierwszy tom trylogii autorstwa Harry’ego Sidebottoma, który opisuje czas kryzysu w Imperium po roku 235 n.e.

Upadek Królestwa Armenii w latach 363-428
Tomasz Sińczak, Maciej Musiał

Dwóch młodych polskich starożytników, czyli pan Tomasz Sińczak oraz pan Maciej Musiał napisało razem książkę, zatytułowaną „Upadek Królestwa Armenii w latach 363 – 428” o dość długim procesie końca politycznej egzystencji starożytnej Armenii, jako bytu państwowego.

Obraz barbarzyńców w Cesarstwie Rzymskim w źródłach łacińskich lat 376-476
Tomasz Skibiński

Książka „Obraz barbarzyńców w Cesarstwie Rzymskim w źródłach łacińskich lat 376-476” autorstwa Tomasza Skibińskiego jest to ciekawa propozycja dla osób zainteresowanych stosunkiem antycznych Rzymian wobec napływających na tereny rzymskie ludów barbarzyńskich.

Terroryści znad Tybru. Akty przemocy publicznej i zamachy w starożytnym Rzymie
Stanisław Stabryła

Książka „Terroryści znad Tybru. Akty przemocy publicznej i zamachy w starożytnym Rzymie” autorstwa Stanisława Stabryły to podróż do antycznego Rzymu i wydarzeń z czasów Monarchii i Republiki, które w dzisiejszych czasach mogłyby nosić miano, jeśli nie aktów terroru, to chociaż aktów przemocy w sferze publicznej.

Świat Horacego. Dziennik znaleziony w Sabinum
Stanisław Stabryła

Książka „Świat Horacego. Dziennik znaleziony w Sabinum” autorstwa Stanisława Stabryły z pewnością należy do kategorii pozycji popularnonaukowych. Autor przystępnym językiem opowiada życie Horacego, jego twórczość oraz życie społeczne państwa rzymskiego pod koniec I wieku p.n.e. – czyli okres transformacji Republiki Rzymskiej w Pryncypat Augusta.

Goci. Rzeczywistość i legenda
Jerzy Strzelczyk

Książka „Goci. Rzeczywistość i legenda” autorstwa Jerzego Strzelczyka jest to monografia opowiadająca o jednym z istotniejszych plemion germańskich – Gotach – które brało udział w przełomowych wydarzeniach dla istnienia Cesarstwa Rzymskiego. Finalnie Wizygoci oraz Ostrogoci utworzyli swoje własne państwa, które miały wpływ na kształt wczesnośredniowiecznej Europy.

Cesarstwo Rzymskie. Ograniczona monarchia czy autokracja? Pryncypat
Łukasz Ścisłowicz

Książka „Cesarstwo Rzymskie. Ograniczona monarchia czy autokracja? Pryncypat” Łukasza Ścisłowicza postawiła sobie za cel przeanalizowanie złożoności oraz ewolucji pryncypatu – ustroju politycznego wprowadzonego przez Oktawiana Augusta – i spojrzenie na ten ustrój „okiem politologa”.

Flavius Merobaudes. Wódz i Poeta z V wieku
Adrian Szopa

Ostatnio ukazało się nieco książek autorstwa polskich badaczy starożytności klasycznej, będących przedstawicielami młodego pokolenia. Jednym z przykładów takiej, moim zdaniem udanej publikacji jest książka napisana przez pana Adriana Szopę pt. „Flavius Merobaudes. Wódz i Poeta z V wieku”.

O Zeusie, innych bogach i ludziach
Marek Tinschert

Książka „O Zeusie, innych bogach i ludziach” autorstwa Marka Tinscherta opowiada słynne historie bogów i bogiń greckich, znanych z mitologii. Jest to tym samym kolejna pozycja tycząca się tej tematyki po słynnych: „Mitologia” Jana Parandowskiego, „Mitologia Greków i Rzymian” Zygmunta Kubiaka czy „Mity Greków i Rzymian” Wandy Markowskiej.

Bizancjum i jego armia 284-1081
Warren Treadgold

Książka „Bizancjum i jego armia 284-1081” przybliża czytelnikowi armię bizantyjską, która była bezpośrednią sukcesorką armii rzymskiej.

Sen o Rzymie
Xulio R. Trigo

Książka „Sen o Rzymie” autorstwa Xulio R. Trigo jest to połączenie kryminału i powieści historycznej w świecie antycznego Rzymu.

Mity narodów Europy
Jan Tytter

Książka „Mity narodów Europy” autorstwa Jana Tettera to kompendium wiedzy o mitologiach europejskich: greckiej, rzymskiej, germańskiej, słowiańskiej, nordyckiej czy bałtyckiej.

Początki Chrześcijańskiego Świata (312-394)
Paul Veyne

W swojej, niezbyt wielkich rozmiarów książce, zatytułowanej „Początki chrześcijańskiego świata, 312 – 394”, francuski historyk pan Paul Veyne opowiedział swoim czytelnikom historię przejęcia władzy w państwie rzymskim przez, wówczas nową religię chrześcijańską.

Rzymskie odcienie miłości
Magdalena Wala

Książka opowiada historię nieznającej życia Rzymianki Felicji, która znajdując się pod opieką zamożnego wuja ma zostać wyswatana. Jej głównym planem staje się próba zapobiegnięcia tej okazji, z obawy przed straszliwymi historiami o swoim przyszłym mężu.

Jeorgiki Wirgilowskie do Mecenasa. Wiersz dydaktyczny o ziemiaństwie, czyli o gospodarstwie wiejskim księgi cztery
Wergiliusz

„Georgiki” było to jedno z największych dzieł poety rzymskiego Wergiliusza oraz literatury okresu „augustowskiego”. Jest to poemat dydaktyczny poświęcony rolnictwu, a jego głównym celem było nawoływanie Rzymian do zajęcia się uprawą ziemi i hodowlą, które mocno ucierpiały w wyniku wojen domowych.

Wieki bezwstydu. Seks i erotyka w starożytności
Adam Węgłowski

Książka „Wieki bezwstydu. Seks i erotyka w starożytności” autorstwa Adama Węgłowskiego jest to pozycja ciekawa nie tylko ze względu na tematykę. Autor swoim dziełem stara się zburzyć, mylny pogląd, który ukształtował się na przestrzeni dziejów o seksualności Greków i Rzymian.

Cultores Deorum. Stowarzyszenia religijne w Italii w okresie wczesnego cesarstwa I-III w. n.e.
Przemysław Wojciechowski

Książka „Cultores Deorum. Stowarzyszenia religijne w Italii w okresie wczesnego cesarstwa I-III w. n.e.” autorstwa Przemysława Wojciechowskiego jest to wyczerpująca lektura tycząca się tematyki stowarzyszeń religijnych w antycznym Rzymie i polemika z niemieckim historykiem Theodorem Mommsenem (1817-1903) oraz jego dziełem „De collegiis et sodaliciis Romanorum”.

Pamiętniki Hadriana
Marguerite Yourcenar

Wielkie postacie historyczne, których osiągnięcia w dziedzinach kulturo oraz państwotwórczych są niezaprzeczalne zawsze mnie fascynowały. Jedną z takich postaci jest niezaprzeczalnie, trzeci z Pięciu Dobrych Cesarzy, czyli Hadrian, który wielkim filhellenem był.

Rewolucja Odoakra
Kazimierz Zakrzewski

Fachowy tekst, którego lektura skłania do ponownego przemyślenia tego co uważamy za dobrze poznane. Polecam go wszystkim miłośnikom starożytności, tym bardziej, że jest to tekst autorstwa krajowego uczonego, którego prace, jak przepięknie napisane „Bizancjum w średniowieczu” mają nieprzemijającą wartość.

Służba zdrowia w wojskach starożytnego świata
Ludwik Zembrzuski

Wydawnictwo Napoleon V znowu bardzo pozytywnie zaskoczyło swoich czytelników ponownym wydaniem książki (wydanej pierwotnie w 1926 roku) pana Ludwika Zembrzuskiego (1871 – 1962) o służbach zdrowia w armiach antycznego świata.

Pax Christiana. Od apokaliptycznych nadziei do sojuszu z Rzymem. Polityczna ewolucja chrześcijaństwa
Stanisław Żuławski

Książka ukazuje ewolucję religii chrześcijańskiej w świecie rzymskim. Próbuje odpowiedzieć na pytanie jak wyznawcy Chrystusa zdołali ostatecznie „podporządkować” sobie Imperium.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów