Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Żony legionistów żyły w obozach wojskowych?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski obóz
Rzymski obóz

Powszechnie uważa się, że kobiety nie pełniły żadnych oficjalnych ról w życiu obozowym armii rzymskiej. Jednak monument znajdujący się od 2000 lat w ścisłym centrum Rzymu daje nam dowód na to, że żołnierze ignorowali zakaz zawierania związków małżeńskich, a ich żony i córki brały udział w ceremoniach triumfalnych. Do takich wniosków doszła archeolog Elizabeth Greene.

Pani naukowiec w dniach 8-11 stycznia 2015 roku na corocznym spotkaniu Instytutu Archeologii Ameryki wspomniała o sześciu kobietach ukazanych na fragmencie słynnej kolumny Trajana. Jest to relief przedstawiający moment odbywania triumfu. Postacie trzymają w rękach przedmioty mające zostać złożone w ofierze w ceremonii religijnej. Co ciekawe takie zadanie zwykle przysługiwało chłopcom. Jak jednak twierdzi archeolog na reliefie wyraźnie widać postacie kobiece. Według niej mogły to być żony lub córki rzymskich wodzów i wyższych oficerów.

Co ważne naukowcy od XVIII wieku badają zabytek i ta kwestia wyraźnie umknęła ich uwadze. Należy jednak pamiętać, że sama kolumna ma około 30 m wysokości i ciężko jest przyjrzeć się z bliska wszystkim reliefom. Ponadto naukowcy zwykle przyglądali się kolumnie, aby lepiej poznać rzymską sztukę wojskową i uzbrojenie legionów.

Pamiętać należy, że do armii rzymskiej wstęp mieli jedynie mężczyźni. Za panowania Oktawiana Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.) wprowadzano zakaz zawierania małżeństw przez legionistów (utrzymany na prawie 200 lat). Teksty antycznych historyków mówią bardzo mało o płci przeciwnej w armii, stąd też przez wiele lat istniał pogląd o tym, że kobiety nie przebywały z lokalnymi oddziałami w obozie.

Zmiana nastąpiła w późnych latach 80. XX wieku, kiedy to naukowiec Allason-Jones zaczęła odnajdywać dowody na to, że kobiety żyły wraz z żołnierzami na granicach i w fortach. Stopniowo znajdywano buty w były obozach rzymskich (np. Vindolanda) o rozmiarach stóp kobiecych lub dziecięcych.

Obecnie, według archeolog Greene, około 40% z tysiąca znalezionych butów w Vindolanda należało do kobiet lub dzieci, które przebywały wraz z mężami w fortach. Jak twierdzi pani Greene, wciąż ma ona jednak problemy z przekonaniem naukowców starszej daty do swoich twierdzeń.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów