Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

W Pompejach natrafiono na inskrypcję, która może zmienić datowanie wybuchu Wezuwiusza z roku 79 n.e.


W Pompejach natrafiono na inskrypcję, która może zmienić datowanie wybuchu Wezuwiusza z roku 79 n.e.

Naukowcy natrafili na niezwykle intrygujące znalezisko w Pompejach. Z ziemi wydobyto ścianę, a na niej zapis wykonany węglem drzewnym, który zapewne wykonał remontujący dom robotnik.

Na murze widnieje zapis:
XVI (ante) K(alendas) Nov(embres) in[d]ulsit pro maumis esurit[ioni]
czyli
16. dzień przed kalendami listopadowymi objadł się ponad miarę

Jak mamy zrozumieć, kiedy zapisano ten zabawny mural? 16. dzień przed kalendami listopadowymi to inaczej 17 października. Zapis wykonany nietrwałym i kruchym węglem drzewnym, który zdaniem badaczy nie przetrwałby długo na ścianie domostwa, gdyby nie ochronna warstwa popiołu wulkanicznego. Naukowcy sugerując, że maksymalnie przetrwałby on siedem dni, w związku z czym wybuch mógł mieć miejsce 24 października.

Odkrycie to wpływa na dyskusję naukowców odnośnie dokładnego datowania wielkiego wybuchu Wezuwiusza. Powszechnie przyjęło się twierdzić, że wybuch ten miał miejsce w lato, w sierpniu. Jednak już w XIX wieku pojawiały się głosy sugerujące, że do kataklizmu doszło na jesień. Dowodem na to miały być odnalezione odciski gałęzi krzewu z jesiennymi jagodami. Co więcej, odkryto resztki granatów i pozostałości palenisk – charakterystycznych dla okresu jesiennego.

Jeżeli wnioski naukowców okażą się prawdziwe, niewykluczone że podręczniki historii będą musiały ulec korekcie.

Źródła wykorzystane

Pojawiły się jednak głosy sugerujące, że napis datować należy jednak na rok 62 n.e. Historyk Pier Luigi Tucci odczytał niewyraźny napis jako „16. dzień przed kalendami listopadowymi Wezuwiusz zatrząsł (ścianami? domem? miastem?) w najwyższym stopniu„. Badacz sugeruje, że może tutaj chodzić o odnotowanie przez jednego z mieszkańców wydarzenia z roku właśnie 62 n.e., kiedy Pompeje nawiedziło trzęsienie ziemi. (więcej)

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!