Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

W Cumae naukowcy odkryli kolorową komnatę grobową


Kolorowa komnata grobowa z Cumae

W czerwcu tego roku naukowcy odkryli piękną kolorową komnatę grobową w Cumae (południowe Włochy). Na ścianach izby dostrzec można sługę niosącego dzban wina oraz wazę. Zapewne na innych ścianach znajdowały się postaci gości bankietu.

Cumae uważane jest za najstarsze greckie miasto w zachodniej części Morza Śródziemnego. Założone zostało w połowie VIII wieku p.n.e. Przez ostatnie lata archeolodzy prowadzili badania i wykopaliska, skupiając się właśnie na tym mieście, a zwłaszcza greckim sanktuarium, drodze czy nekropolii – znalezionych w międzyczasie. Wśród kolejny odkryć były komnaty grobowe, które niestety zostały splądrowane w XIX wieku. Naukowcy ocenili, na bazie zachowanych pozostałości, groby pochodzą z II wieku p.n.e. oraz, że należały do bogatych rodów.

Zachowany fragment fresku w komnacie grobowej w CumaeBadacze są zaskoczeni jakością zachowanych malunków w nowo odkrytej komnacie. Pozwolą one poszerzyć wiedzę na temat sztuki rzymskiej. Aby zabezpieczyć freski, zostały one zdjęte ze ścian, a kolejne fragmenty połączone ze sobą, aby odtworzyć wygląd fresków.

Wykopaliska były prowadzone za sprawą wsparcia finansowego ze strony francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz kilku fundacji.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!