Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

U wybrzeży Majorki odkryto wrak rzymskiego statku


U wybrzeży Majorki odkryto wrak rzymskiego statku

U wybrzeży Majorki odkryto wrak rzymskiego statku, który liczy około 1700 lat. Wśród pozostałości statku znajdują się 93 amfory z zawartością.

Pierwsze sygnały o tym, że przy brzegu miasta Playa de Palma może znajdować się niesamowite antyczne znalezisko dał lokalny mieszkaniec, który zauważył odłamki ceramiki. Następnie, zbadania dna podjęli się archeolodzy.

Jak się okazuje statek był niewielkich rozmiarów – o długości 1o i szerokości 5 metrów. Jednak najcenniejszym odkryciem były prawie nietknięte amfory, gdzie niektóre z nich są zapieczętowane. Aby móc zbadać zawartość naukowcy trzymają naczynia w wodzie odsalającej, gdyż sól mogłaby rozbić amfory.

Jak sugerują naukowcy statek kursował zapewne na trasie Iberia – Rzym i możliwe, że zatonął z powodu pęknięcia w kadłubie. Wykluczono zatonięcie z powodu złych warunków pogodowych.

Badacze podejmą dalsze badania amfor, aby lepiej poznać kupców oraz same produkty, które przewożono.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów