W Turcji na dnie jeziora znajdują się ruiny bazyliki rzymskiej


W Turcji na dnie jeziora znajdują się ruiny bazyliki rzymskiej

Archeolodzy w Turcji odkryli pozostałości budowli, która powstać mogła w roku 325 n.e. Co ciekawe, na znalezisko natrafiono pod wodą i jak sądzą specjaliści to w tej bazylice mógł mieć miejsce I sobór nicejski.

Liczące 1600 lat ruiny odkryto na dnie jeziora Iznik, w Bursa, w północno-zachodniej Turcji. O obecności budowli naukowcy dowiedzieli się za sprawą zdjęć lotniczych, zrobionych w 2014 roku.

Budowla ma plan bazyliki z trzema nawami. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem podwodnego muzeum, w którym turyści będą mogli podziwiać ruiny budowli na głębokości 1,5-2,5 metra.

Kościół powstał zapewne w IV wieku n.e., na cześć zmarłego w 303 roku n.e., męczeńską śmiercią, świętego Neofita. Neofit przybył do Nicei, aby potępiać wiarę pogańską i nawracać niewiernych. Na początku III wieku n.e. trwały silne prześladowania zlecone przez cesarza Dioklecjana. Bazylika powstała w miejscu, gdzie też Neofit zginął w wyniku tortur, dokonanych przez rzymskich żołnierzy. Istnieją także przypuszczenia mówiące, że to w tej bazylice odbył się słynny I sobór nicejski, zwołany przez Konstantyna I, w roku 325 n.e.

Według specjalistów kościół zawalił się w roku 740, kiedy to wystąpiło silne trzęsienie ziemi. Wraz ze zmianą poziomu wody w pobliskim jeziorze, pod taflą wody zniknęły pozostałości konstrukcji.

Źródła wykorzystane

Zostań Patronem IMPERIUM ROMANUM!

Jeżeli masz chęć wsparcia największego polskiego portalu o antycznym Rzymie w jego dalszym rozwoju, zachęcam do objęcia IMPERIUM ROMANUM patronatem. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!