Stacja metra w Rzymie będzie po części muzeum


Stacja metra w Rzymie będzie po części muzeum

Władze Rzymu zgodziły się na innowacyjny plan budowy stacji metra „Amba Aradam” na linii C, niedaleko Koloseum, na której będzie można podziwiać rzymskie zabytki. Tym samym rzymska stacja będzie naśladowała inne tego typu konstrukcje z Neapolu, Aten, Porto czy Wiednia, gdzie pasażerowie mogą podziwiać historyczne artefakty.

Jedną z atrakcji „podziemnego muzeum” będą ruiny baraków z II wieku n.e., które odkryli pracownicy w trakcie wstępnych prac budowlanych. Pozostałości budowli obejmują teren 929 m2 i znajdują się 9 metrów pod ziemią. Kompleks posiada m.in. długi na 99 metrów korytarz oraz 39 pokoi udekorowanych freskami i biało-czarnymi mozaikami.

Według naukowców w barakach stacjonowali pretorianie – straż przyboczna cesarza. Co więcej, na terenie baraków natrafiono na 13 szkieletów, zapewne żołnierzy, oraz wykonane z brązu monety i bransoletkę. Badacze uważają, że budowla została całkowicie zapomniana i opuszczona w III wieku n.e., kiedy to powstał mur Aureliana.

Jak twierdzą osoby nadzorujące budowę metra, pasażerowie czekając na pociąg będą mogli podziwiać rzymskie zabytki przez wielką szybę.

Źródła wykorzystane

Zostań Patronem IMPERIUM ROMANUM!

Jeżeli masz chęć wsparcia największego polskiego portalu o antycznym Rzymie w jego dalszym rozwoju, zachęcam do objęcia IMPERIUM ROMANUM patronatem. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!