Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Skarb nad Eufratem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Skarb nad Eufratem
Skarb nad Eufratem

W 2015 roku wspaniałe antyczne mozaiki sprzed dwóch tysiącleci odsłonili tureccy badacze na południu kraju.

Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Ankarze, zespołem kieruje dr Kutalmis Gorkay. Poinformował o tym turecki dziennik „Hurriyet Daily News”. Archeolodzy odkopali trzy fenomenalnie zachowane mozaiki podłogowe przestawiające portrety bogów oraz wielkich postaci starożytnego świata. Znajdują się one w ruinach antycznego miasta Zeugma opodal współczesnego Gaziantep na południu Turcji, nad Eufratem.

Zeugma (po grecku most pontonowy) została założona około roku 300 p.n.e. przez Seleukosa, jednego z generałów Aleksandra Wielkiego. Miasto strzegło przeprawy przez Eufrat. W 64 roku p.n.e. opanowali je Rzymianie i od tego momentu zyskało jeszcze na znaczeniu. Była tam ulokowana komora celna (archeolodzy znaleźli ponad 65 tysięcy glinianych i kamiennych pieczęci do oznakowywania towarów) przynosząca miastu i jej mieszkańcom ogromne dochody. Przez Zaugmę przechodził główny szlak handlowy tego regionu. Bogaci ludzie wznosili nad wodą wspaniale zdobione wille, rezydencje.

Odkryte mozaiki znajdują się w tzw. domu Muzalar.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów