Odkryto rzymskie termy w mieście angielskim Chester-le-Street


Odkryto rzymskie termy w mieście angielskim Chester-le-Street

Odkryto rzymskie termy w angielskim mieście, Chester-le-Street. Na pozostałości budowli natrafiono w ogrodzie jednej z rezydencji. Odkrycie rzuca nowe światło na historię regionu, w którym znajdował się rzymski obóz Concangis.

Zespół badaczy, zdający sobie sprawę z obecności w okolicy nieodkopanych zabytków, otrzymał pozwolenie od osoby prywatnej na rozpoczęcie wykopaliskach w jego ogródku.

Jak się okazało termy były częścią obozu wojskowego, a budowla rozciąga się na kilka pobliskich posesji. Część konstrukcji nachodzi na współczesne domy mieszkalne, jednak archeolodzy są w stanie oszacować długość budowli na 40 metrów. Łaźnie posiadały przebieralnię dla legionistów, basen z zimną wodą oraz izbę z ciepłym powietrzem. Obiekt datowany jest na 150 rok n.e., czyli rządy Hadriana. Wówczas to wspomniany fort Concangis został zbudowany, aby strzec okolicy.

Na terenie fortu natrafiono na pieczęć, która ujawniła, że stacjonowała tutaj V kohorta Galów.

Źródła wykorzystane

Zostań Patronem IMPERIUM ROMANUM!

Jeżeli masz chęć wsparcia największego polskiego portalu o antycznym Rzymie w jego dalszym rozwoju, zachęcam do objęcia IMPERIUM ROMANUM patronatem. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!