Odkryto rzymskie diploma ukazujące karierę wojskową we flocie rzymskiej


Odkryto rzymskie diploma ukazujące karierę wojskową we flocie rzymskiej

W północnej Anglii, na terenie rzymskiego fortu Lanchester natrafiono na rzymski dyplom wojskowy, prezentujący karierę wojskową we flocie wojennej pewnego Rzymianina. Szczęśliwym znalazcą obiektu był Mark Houston.

Jak się okazuje jest to pierwsze tego typu tak dobrze zachowane znalezisko w regionie. Diploma przedstawia służbę w jednostce Classis Germanica – rzymskiej flocie w Germanii – niejakiego Tigernosa.

Pozostałości diploma

Diploma był to rzymski dokument potwierdzający zwolnienie żołnierza z wojska i nadanie mu rzymskiego obywatelstwa w zamian za dobrą służbę (zazwyczaj 25-letnią).  Dyplom, spisany na dwóch brązowych tablicach, był potwierdzoną notarialnie kopią oryginalnego edyktu cesarskiego. Żołnierz potwierdzał nim swoje prawa w miejscu osiedlenia.

Znalezione diploma opowiada historię młodego mężczyzny, który większość życia spędził na rzymskich statkach w Germanii. Jego imię Tigernos oznacza „król” lub „pan”; a wspomniany w dokumencie ojciec Magiotigernus tłumaczyć można jako „wielki pan”. Dokument wydano w roku ok. 150 n.e., za panowania cesarza Antoninusa Piusa. Pierwotnie dyplom składał się z dwóch płyt wykonanych z brązu i połączonych metalowymi drucikami. Do naszych czasów dokument przetrwał w ośmiu częściach, który poddano konserwacji.

Źródła wykorzystane

Zostań Patronem IMPERIUM ROMANUM!

Jeżeli masz chęć wsparcia największego polskiego portalu o antycznym Rzymie w jego dalszym rozwoju, zachęcam do objęcia IMPERIUM ROMANUM patronatem. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!