Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Odkryto rzadką monetę z okresu powstania żydowskiego


Odkryto rzadką monetę z okresu powstania żydowskiego

W starożytnych kanałach ściekowych Jerozolimy natrafiono na prawdziwy zabytek – monetę, która pochodzi z okresu powstania żydowskiego (66-73 n.e.). Najprawdopodobniej obiekt został zgubiony przez jednego z powstańców, który bronił się przed rzymską ofensywą.

Moneta została wybita w roku 69 n.e. i wykonana jest z brązu. Na jednej ze stron znajduje się zapis: „Za odkupienie Syjonu”, słowa wybite antycznym językiem hebrajskim oraz wizerunek kielicha. Na drugiej stronie z kolei znajduje się napis: „Rok Czwarty”.

Jak twierdzą naukowcy zapewne moneta wypadła komuś na poziomie gruntu i poprzez wyrwę w drodze / chodniku wpadła do kanałów. Z drugiej strony obiekt znaleziono dokładnie w miejscu, gdzie ukrywali się rebelianci żydowscy. Co ciekawe, w tym samym miejscu naukowcy odkryli także miecz rzymski.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!