Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Odkryto pod Rzymem fresk ukazujący skrzydlatego małego chłopca


Połączone fragmenty fresku ukazują małego skrzydlatego chłopca

Naukowcy natrafili na ciekawe znalezisko w pozostałościach willi i kompleksu termalnego na obrzeżach Rzymu. Wśród zachowanych malowideł ściennych znajdował się wizerunek skrzydlatego małego chłopca na błękitnym tle.

Do odkrycia doszło w Villa delle Terme degli Stucchi Dipinti,  która obejmuje olbrzymie tereny na południe od Rzymu (w pobliżu lotniska Ciampino). Same ruiny odkryto w roku 2010, kiedy to lokalne władze planowały wybudować nowe osiedle. Systematyczne prace wykopaliskowe są prowadzone od kilku lat.

Jak się okazało odkryty dom należał do bogatej rodziny i był niezwykle luksusowy. Budynek posiadał kompleks podziemnych zbiorników i rur, które doprowadzały wodę do term, kuchni i praefurnium,  czyli miejsca, gdzie palono drewno, aby podgrzać wodę w łaźniach. W łaźniach znajdowały się ławki (biclinia), mozaiki podłogowe, mozaiki wykonane z kolorowego gipsu, freski. Zapewne na terenie budowli znajdowała się także fontanna w małym ogródku.

Badacze stwierdzili, że willa była użytkowana od czasów archaicznych (około VII wieku p.n.e.), przez czasy republikańskie i imperialne. Jako, że nie natrafiono na żadne rzeźby i posążki, naukowcy przypuszczają, że przedmioty tego typu zostały po prostu zrabowane, kiedy willa została opuszczona za rządów Nerona (54-68 n.e.).

Warto dodać, że pod podłogą kuchenną natrafiono na mały skarb, składający się z monet wykonanych z brązu, z czasów panowania cesarza Tyberiusza (14-37 n.e.).

Naukowcy prowadzą żmudne prace, aby połączyć fragmenty fresk w całość.
Edoardo Loliva / ISCR-MiBACT

Obecnie naukowcy prowadzą żmudne prace nad połączeniem kawałeczków gipsu i stiuku, aby odkryć malunki rzymskie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!