Odkryto antyczną szkołę gladiatorów w Austrii

Archeolodzy twierdzą, że odkryli starożytną szkołę gladiatorów w okolicach byłego Carnutum (obecny Wiedeń, Austria). Miejsce pełne jest kamieni, z widocznymi resztkami areny treningowej oraz term. Kompleks treningowy gladiatorów odkryto nie poprzez wykopaliska, a poprzez zastosowanie techniki teledetekcyjnej. Poprzez te badania udało się badaczom uzyskać trójwymiarowy obraz szkoły.

Szkoła zbudowana została za pewne w II wieku n.e. i obejmowała teren 2, 800 metrów2, gdzie centralny punkt stanowił dziedziniec. W środku podwórka znajdowała się wolno stojąca konstrukcja o średnicy 19 metrów, która mogła być areną walk. Według badaczy arena mogła być otoczona drewnianymi trybunami. Po środku areny z pewnością znajdował się drewniany pal (palus), który służył do szlifowania techniki walki i zadawania ciosów.

W południowym skrzydle kompleksu znajdowały się zapewne cele gladiatorów, kiedy w zachodniej części pobudowane były kwatery o lepszym standardzie, przewidziane dla trenerów (lanista) lub byłych gladiatorów. Kompleks zawierał także łaźnie, w których wojownicy mogli odpocząć po walce i się zrelaksować.

źródło: Discovery.com