Odkrycie młodego poszukiwacza skarbów


Odkrycie młodego poszukiwacza skarbów

Młody poszukiwacz skarbów, David Hall z Livingston (Szkocja), w roku 2014, w wieku 14 lat odkrył rzymski skarb w Fife.

Znaleziskiem było rzymskie srebro, którym rzymscy żołnierze zapewne przekupywali Piktów. Odkryte przedmioty – srebrne fragmenty, które miały zostać przetopione w sztabki – datowane są na późny III wiek n.e. i są najwcześniejszym tego typu znaleziskiem spoza granic Imperium Rzymskiego.

Pracownicy Muzeum Narodowego Szkocji podjęli się ułożenia tych antycznych „puzzli” i połączenia pociętych fragmentów w całość. Najczęściej srebrne kawałki tworzyły naczynia.

Młody odkrywca opowiedział, że znalezisko odkrył przypadkiem w trakcie przeszukiwania trzech pól, wraz z innymi 103 poszukiwaczami skarbów. Co więcej, odkrycia dokonał kilka miesięcy po tym, jak otrzymał pierwszy detektor metali.

Odkrycie młodego poszukiwacza skarbów

Źródła wykorzystane

Zostań Patronem IMPERIUM ROMANUM!

Jeżeli masz chęć wsparcia największego polskiego portalu o antycznym Rzymie w jego dalszym rozwoju, zachęcam do objęcia IMPERIUM ROMANUM patronatem. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!