Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Nieoczekiwany rzymski artefakt w Alcester


Nieoczekiwany rzymski artefakt w Alcester

Miska, w której kąpały się ptaki okazała się być liczącym 2000 lat rzymskim naczyniem – mortarium. Takie informacje dochodzą do nas z Alcester w Anglii.

Mieszkaniec miasta Alcester – Ray Taylor – natrafił na gliniane naczynie w swoim ogrodzie parę lat temu. Mężczyzna zdecydował się, że miska posłuży mu za „wannę” dla ptaków. Kiedy jego córka, udała się na rzymską wystawę w „Globe House”, zauważyła że naczynie ojca do złudzenia kształtem przypomina obiekty na wystawie. Następnie zachęciła ojca, by ten pokazał przedmiot specjalistom.

Jak się okazało, wykopana z ziemi miska to mortarium – rzymskie naczynie datowane na II-III wiek n.e. W czasach rzymskich służyła do mielenia ziół, przypraw i innych składników, które następnie dodawano do wyrazistych sosów Rzymian. Przyprawy były zazwyczaj dodawane w dużych ilościach, aby ukryć nieświeżość mięsa.

Szczęśliwy znalazca,  na wieść o ważnym znalezisku, zdecydował się oddać przedmiot „Warwickshire Museum”.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!