Naukowcy odkryli toksyczny antymon w rzymskich rurach

Naukowcy zakończyli badania nad fragmentem ołowianej rury kanalizacyjnej w Pompejach. Jak się okazało zawierał on toksyczne ilości pierwiastka antymonu.

Nierzadko specjaliści i badacze sugerowali, że jedną z przyczyn upadku Cesarstwa Rzymskiego było zatruwanie społeczeństwa wszechobecnym ołowiem. Ten ciężki metal był wykorzystywany m.in. do słodzenia wina, uzupełniania małych dziur w akweduktach oraz do budowy rur kanalizacyjnych.

Antymon jest znacznie bardziej toksycznym pierwiastkiem od ołowiu i nawet niewielka jego ilość w wodzie może spowodować poważne uszkodzenia nerek, wątroby czy wywołać atak serca.

Obecnie naukowcy szukają kolejnych przykładów ołowianych rur, aby dowiedzieć się na jaką skalę zawierały one szkodliwy dla zdrowia antymon.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!