Naukowcy odkryli toksyczny antymon w rzymskich rurach

Naukowcy zakończyli badania nad fragmentem ołowianej rury kanalizacyjnej w Pompejach. Jak się okazało zawierał on toksyczne ilości pierwiastka antymonu.

Nierzadko specjaliści i badacze sugerowali, że jedną z przyczyn upadku Cesarstwa Rzymskiego było zatruwanie społeczeństwa wszechobecnym ołowiem. Ten ciężki metal był wykorzystywany m.in. do słodzenia wina, uzupełniania małych dziur w akweduktach oraz do budowy rur kanalizacyjnych.

Antymon jest znacznie bardziej toksycznym pierwiastkiem od ołowiu i nawet niewielka jego ilość w wodzie może spowodować poważne uszkodzenia nerek, wątroby czy wywołać atak serca.

Obecnie naukowcy szukają kolejnych przykładów ołowianych rur, aby dowiedzieć się na jaką skalę zawierały one szkodliwy dla zdrowia antymon.

Zostań Patronem IMPERIUM ROMANUM!

Jeżeli masz chęć wsparcia największego polskiego portalu o antycznym Rzymie w jego dalszym rozwoju, zachęcam do objęcia IMPERIUM ROMANUM patronatem. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.