Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Naukowcy natrafili na pierwsze ślady lądowania Cezara w Brytanii


Rów obronny i fort Rzymian w Kent

Naukowcy wierzą, że natrafili na pierwszy dowód na lądowania wojsk rzymskich pod dowództwem Juliusza Cezara w Brytanii w 54 roku p.n.e.

Badacze odkryli rów obronny oraz liczne fragmenty broni antycznej w zatoce Pegwell, w dystrykcie Thanet, części hrabstwa Kent (Anglia). Wspomniany rów był częścią większego fortu. Jak dowodzą specjaliści z University of Leicester odkrycie zgadza się z informacjami jakie przekazał sam Juliusz Cezar w swoich dziełach.

Rów ma 5 metrów szerokości i ma podobny kształt do konstrukcji wykonanych przez Rzymian we Francji. Niewykluczone, że fort i rowy miały na celu ochronę statków, które przybiły do brzegu.

Naukowcy natrafili także na ceramikę – ocenianą właśnie na 54 rok p.n.e. – oraz na wykonane z żelaza bronie, w tym groty oszczepów.

Żelazny grot rzymskiego oszczepu - znaleziony w KentZgodnie z przekazami Juliusza Cezara, w inwazji wzięło udział około 800 statków, 20 tysięcy żołnierzy i 2000 jeźdźców. Biorąc pod uwagę rozmiary operacji, wydaje się że miejsce nadawało się na taki desant.

Więcej o inwazji Cezara na Brytanię

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!