Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naukowcy namawiają władze do kolejnych wykopalisk pod Wezuwiuszem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Herkulanum
Herkulanum

Jak ostrzegająca naukowcy, liczne greckie i rzymskie zwoje liczące niemal dwa tysiące lat, mogą ulec zniszczeniu, jeśli natychmiast nie zostaną podjęte kolejne wykopaliska. Mowa o rzymskiej bibliotece w Herkulanum – słynnej Willi Papirusów.

Zwoje jak i całe miasto, po wybuchu Wezuwiusza w 79 roku n.e., zniknęło pod ogromną ilością popiołu wulkanicznego i kamieni. Akademiccy badacze twierdzą, że słynna Willa Papirusów wciąż skrywa pod ziemią liczne zapiski, które mogą być nieocenionym skarbem dla historyków. Badacze proszą władze miasta o szybkie zlecenie kolejnych wykopalisk, gdyż istnieje obawa, że zwoje mogą ulec zniszczeniu w przypadku kolejnej erupcji lub zalania przez silne ulewy.

Willa, w której znajdowała się biblioteka ze znaczącą ilością zwojów, odkryta została pomiędzy 1752 a 1754 rokiem. Z jej ruin wydobyto wiele unikalnych zapisków, a w tym greckie filozoficzne rozprawy, m.in. Filodemos z Gadary.

Herkulanum na mapie

Grupa badaczy pod kierunkiem Roberta Fowlera przekonuje w liście do władz Herkulanum, że niedługo niektóre wydobyte zwoje, których nie udało się odczytać (z racji na zwęglenie), będzie można zgłębić bez fizycznego kontaktu. Pozwolą na to coraz to nowsze i lepsze technologie.

Już teraz przy pomocy promieni rentgenowskich udało się rozpoznać litery na zwiniętych i zwęglonych zwojach. Okazało się, że atrament wykorzystany do zapisywania zwojów zawierał w sobie metal, który jest widoczny pod wpływem promieni. Co ciekawe dotychczas sądzono, że tego rodzaju atrament używać zaczęto dopiero około 420 roku n.e.

Naukowcy namawiają władze do kolejnych wykopalisk pod Wezuwiuszem

Ostatnimi laty całe Włochy zmagać się musiały z problemem braku pieniędzy na liczne projekty archeologiczne. Naukowcy podkreślają, że odzyskanie zagrożonych zwojów powinno być projektem dla władz miasta.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów