Na rzymskim kamieniu w Szkocji odkryto pigmenty

Na rzymskim kamieniu w Szkocji odkryto pigmenty | Zdjęcie: Hunterian Museum, Glasgow University

Za pomocą spektroskopii Ramana i fluorescencji rentgenowskiej naukowcy odkryli ślady czerwonych i żółtych pigmentów na kamieniach służących do odmierzania odległości, będących częścią umocnień muru Antonina w Brytanii.

Kamenie te były dekorowane, a kolory miały podnieść znaczenie przekazu i oddziaływać na lokalną populacje. I tak czerwień służyła do malowania płaszczy czy krwi pojmanych barbarzyńców. Ochrą z kolei kolorowano skórę.

Zapewne nie wszyscy lokalni mieszkańcy znali łacinę na inskrypcjach; jednak z pewnością rozumieli przesłanie idące z reliefów.