W Jerozolimie natrafiono na rzymski teatr sprzed 1800 lat


W Jerozolimie natrafiono na rzymski teatr sprzed 1800 lat

Na Starym Mieście w Jerozolimie odkryto liczący około 1800 lat rzymski teatr, który przylega do Zachodniego Muru. Obiekt powstał zapewne za panowania cesarza Hadriana (117-138 n.e.).

Budowla była zapewne jedną z wielu jakie powstały w mieście, po tym jak Jerozolima została zniszczona w roku 70 n.e., po nieudanym powstaniu żydowskim. Hadrian chcąc odbudować miasto, przemianował je na kolonię rzymską i nadał nazwę Aelia Capitolina.

Co ciekawe, teksty źródłowe wspominały o rzymskich teatrach w na terenie Jerozolimy, jednak dotychczas nie udawało się naukowcom natrafić na jakąkolwiek budowlę tego typu. Naukowcy uważają, że konstrukcja nie została całkowicie ukończona i miała kształt półkolisty. Zapewne pełniła rolę małego odeonu, w którym odbywały się zarówno występu muzyczne jak i teatralne; a nawet zgromadzenia lokalnych władz.

Budowla była względnie mała i mogła pomieścić około 200 osób. Wstępne wykopaliska wydobyły na światło dzienne pierwszy rząd widowni, orkiestron i część sceny. Badacze mają nadzieję, że dalsze wykopaliska rzucą więcej światła na życie codzienne mieszkańców Jerozolimy pod panowaniem Rzymian.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!