W Egipcie odkryto pięć rzymskich grobowców


W Egipcie odkryto pięć rzymskich grobowców

W nekropolii Beir Al-Shaghala (Egipt), na Pustyni Zachodniej, odkryto pięć grobowców z okresu rzymskiego Egiptu, wykonanych z błota i cegieł. Znaleziska dokonała egipska misja archeologiczna.

Odnalezione grobowce mają różne kształty i strukturę. Pierwszy z nich posiada wejście prowadzące do prostokątnej izby z dwoma komorami grobowymi; druga z kolei posiada jedną komorę. Trzeci grobowiec posiada z kolei kształt piramidy. Czwarty i piąty grobowiec mają wspólne wejście, z oddzielnymi komorami grobowymi.

Właściwe prace wykopaliskowe mają się dopiero rozpocząć. Jak dotychczas wydobyto artefakty: pozostałości masek pośmiertnych, ukazujących twarze ludzkie, pomalowanych na żółto; liczne fragmenty naczyń; dwa ostrakony, gdzie na jednym są hieroglify a na drugim hieratyka.

Odnaleziona nekropolia

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!