„Dwie Panny” z Pompejów były mężczyznami


"Dwie Panny" z Pompejów były mężczyznami

Przez dziesiątki lat sądzono, że słynne „Dwie Panny” uwięzione w wiecznym uścisku to kobiety. Jak się jednak okazało – dzięki najnowszym badaniom – byli to mężczyźni w wieku 18-20 lat.

Szczątki odkryto w Pompejach w Domu Cryptoporticusa. Archeolog Vittorio Spinazzola, aby zachować kształt ciał zastosował słynną metodę w XIX wieku i w ten sposób stworzył odlewy ciał. Przez dziesiątki lat naukowcy doszukiwali się wszelkich informacji o zachowanych ciałach ofiar wybuchu Wezuwiusza w 79 roku n.e.

Najnowsze badania DNA dowiodły jednak, że zachowane ciała „Dwóch Panien” tak naprawdę należały do mężczyzn. Co więcej, osoby te nie były ze sobą spokrewnione, co rodzi podejrzenia naukowców o homoseksualną relację.

Zostań Patronem IMPERIUM ROMANUM!

Jeżeli masz chęć wsparcia największego polskiego portalu o antycznym Rzymie w jego dalszym rozwoju, zachęcam do objęcia IMPERIUM ROMANUM patronatem. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!