Czytelnik IMPERIUM ROMANUM dokonał odkrycia w Anglii


Czytelnik IMPERIUM ROMANUM dokonał odkrycia w Anglii

Jeden z Czytelników IMPERIUM ROMANUM dokonał niecodziennego odkrycia. W hrabstwie Lancashire – dokładnie niedaleko miasta Clitheroe – w Anglii odkrył niepełną rzymską miedzianą broszkę. Jak się okazało obiekt jest datowany na I-II wiek n.e.

Szczęśliwy znalazca skierował się znalezisko do oceny i badań w muzeum. Broszka znajdowała się poniżej rzymskiej drogi, która łączyła dzisiejsze miasto Ribchester i Skipton, będące niegdyś ośrodkami rzymskimi – odpowiednio Bremetennacum Veteranorum oraz Olenacum.

Średnica okrągłego obiektu to 33 mm; ciężar 9.27 g. Po środku przedmiotu znajdą się dwa pierścienie ze śladami czerwonego szkliwa oraz sześcioramiennej gwiazdy. Widać także pozostałości po złoceniu.

Czytelnik IMPERIUM ROMANUM dokonał odkrycia w Anglii

Źródła wykorzystane

  • Zdjęcia: Dario Darosławski

Zostań Patronem IMPERIUM ROMANUM!

Jeżeli masz chęć wsparcia największego polskiego portalu o antycznym Rzymie w jego dalszym rozwoju, zachęcam do objęcia IMPERIUM ROMANUM patronatem. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!