Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Co legionista napisał w liście 1800 lat temu?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Centurion rzymski na tle świątyń
Centurion rzymski na tle świątyń

Grant Adamson z Rice University w Houston odczytał list pochodzącego z Egiptu żołnierza Aureliusza Poliona, spisany po grecku na papirusie 1800 lat temu.

Jego tłumacznie zostało opublikowane w najnowszym numerze magazynu „Bulletin of the American Society of Papyrologists”. Papirus znaleziono w starożytnym egipskim mieście Tebtynis położonym na skraju oazy Fajum. Tebtynis było ośrodkiem kultu boga krokodyla Sobka. W latach 1899-1900 prowadzili tu intensywne wykopaliska brytyjscy naukowcy Bernard P. Grenfell i Arthur S. Hunt. W kompleksie świątynnym Sobka oraz w jego pobliżu odkryli ponad 30 tys. papirusów. Wciąż wiele z nich czeka na odczytanie. Adamsonowi udało się odtworzyć treść uszkodzonego pisma dzięki sporządzeniu wizerunków dokumentu w podczerwieni.

Jak wynika z listu, Aureliusz Polion znad Nilu trafił nad Dunaj. Był żołnierzem legio II Adiutrix (legion pomocniczy II), który strzegł granicy Imperium Romanum w Panonii na terenie obecnych Węgier (od 106 r. n.e. stacjonował w Aquincum; dziś Budapeszt). Prawdopodobnie Aureliusz nie spodziewał się, że zostanie wysłany tak daleko (podróż z Panonii do Egiptu trwała wtedy ponad miesiąc). Do rodziny pisał:”Modlę się dniem i nocą, żebyście byli w dobrym zdrowiu (…). Martwię się o was, ponieważ często dostawaliście listy ode mnie, a nigdy nie otrzymałem odpowiedzi… Odkąd jestem w Panonii, pisałem do was, ale traktowaliście mnie jak obcego”.

Być może zawiódł kurier – weteran armii rzymskiej imieniem Acutius Leon, któremu Aureliusz Polion powierzył dostarczenie listów. Na jednym zachowała się świadcząca o tym instrukcja.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów