Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cesarz rzymski ukazany jako faraon na nowo odkrytej płaskorzeźbie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cesarz rzymski ukazany jako faraon
Cesarz rzymski ukazany jako faraon

W 2014 roku grupa naukowców odkryła ciekawe znalezisko w jednej ze świątyń egipskich. Płaskorzeźba wykonana na kamiennej ścianie ukazuje cesarza Klaudiusza ubranego jak egipski faraon w mocno zdobioną koronę. Na rzeźbie cesarz, panujący w latach 41-54 n.e., wznosi do góry ogromny drąg zwieńczony półksiężycem. Obraz ukazuje także ośmiu mężczyzn, każdy noszący czapkę z dwoma ptasimi piórami, którzy wspinają się na pale podpierające.

Egipskie hieroglify nazywają Klaudiusza: „Synem Ra, Władcą Koron” i określają go mianem: „Król Górnego i Dolnego Egiptu, Władca Dwóch Ziem”. Napisy mówią także, że cesarz wznosi słup podpierający namiot (albo kaplicę) egipskiego boga płodności Min. Wywnioskować można, że wydarzenie to umiejscowione jest w czasie lata. Warto odnotować, że cesarz Klaudiusz nigdy nie odwiedził Egiptu. Mimo wszystko, od kiedy Egipt został przyłączony do Rzymu w 30 roku p.n.e., cesarze ukazywani byli jako egipscy faraonowie na wszelkiego rodzaju dziełach. Był to potwierdzenie ich supremacji, z zachowaniem kultury miejscowej.

Bóg Min głęboko związany był z kultem fallicznym, w sztuce przedstawiany jako mężczyzna z wyeksponowanym penisem, trzymający w jednej ręce cep i noszący na głowie czapkę z dwoma piórami, często uważany za wcielenie boga Amona jako Amon-Min. Na płaskorzeźbie bóg Min zwraca się do Klaudiusza: „Daję Ci obce, południowe ziemie”, co naukowcy wiążą z terenami pustynnymi wokół Nilu, gdzie mogły być wydobywane minerały.

Źródła wykorzystane
  • Discovery.com

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów