Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

W antycznym mieście Laodikeia odkryto rzymską mozaikę


W antycznym mieście Laodikeia odkryto rzymską mozaikę

W Laodikeia (miasto Eskihisar w południowej Turcji) natrafiono na rzymską mozaikę podłogową, ukazującą ćwiczenia sportowe. Naukowcy uważają, że mozaika zdobiła niegdysiejszy gimnazjon.

Jak zwykle do odkrycia doszło przypadkiem, gdy rozpoczęto kopanie w ziemi, pod fundamenty budowli.

Region zamieszkany był jeszcze w roku 5500 p.n.e. Miasto zostało założone przez wodza Antiocha II, w połowie III wieku p.n.e. na cześć swojej żony Laodiki. W 130-129 roku p.n.e., miasto i cały region wpadły w ręce Rzymian. Przez cały okres istnienia miasto przeżywało kolejne trzęsienia ziemi, by ostatecznie na początku VII wieku zostać porzucone przez mieszkańców – po poważnych uszkodzeniach.

Miasto było bogate i dobrze rozwinięte za sprawą ulokowania – znajdowało się na skrzyżowaniu głównych szlaków handlowych. Głównie eksportowano tekstylia, marmur, zboże i zwierzęta.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!