W Anglii odkryto kolejne znalezisko


W Anglii odkryto kolejne znalezisko

Czytelnik IMPERIUM ROMANUM dokonał kolejnego odkrycia. Poniżej rzymskiej drogi, która łączyła dzisiejsze miasto Ribchester i Skipton, będące niegdyś ośrodkami rzymskimi – odpowiednio Bremetennacum Veteranorum oraz Olenacum odkryta została rzymska broszka.

O to informacje jakie dostarczył szczęśliwy znalazca.

Model ołowiany, reprezentujący głowę i łuk w kształcie litery „T” lub broszka Dolphin Roman w skali 1:1. Jak przedstawiono, obiekt nie ma wytrzymałości mechanicznej i w tym przypadku nie ma również sworznia zawiasu lub sprężyny, aby umożliwić działanie broszki, wraz z płytką zapadkową. Wierzchołek dziobu kończący się na prostej lekko zakrzywionej krawędzi. Może to być próbka lub model rzymskiej broszy, lub ewentualnie symboliczny zamiennik broszki. Ten ostatni spotykany jest sporadycznie, choć głównie w kontekście pogrzebowym (anglo-saksońskim). W Wielkiej Brytanii istnieje niewielka ilość znalezionych broszek ołowianych (być może traktowanych jako formy do odlewania).

Broszka jest zabarwiona średnio-białawym, szarym kolorem. Długość 63mm, szerokość 25mm, grubość 11mm.

Źródła wykorzystane

  • Zdjęcia: Dario Darosławski

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!