Odkrycia rzymskie

Ta strona dostępna jest także w języku: angielski

Niemieckie władze zwróciły rzymski zabytek Włochom

Niemieckie władze zwróciły rzymski zabytek Włochom. Mowa tutaj o rzeźbie z II wieku n.e., która przedstawia popiersie młodego mężczyzny. Obiekt odkryto w latach 30. XX wieku. Artefakt został wywieziony z Włoch pomiędzy 1944 a wczesnymi latami 60. XX wieku przez osobę prywatną.

Niesamowite odkrycie rzymskie w Exeter

Naukowcy odkryli w mieście Exeter (południowo-zachodnia Anglia) pozostałości po rzymskiej twierdzy Isca Dumnorium. Na zdjęciu widać, jak naukowcy podejrzewają, piec wapienny, w którym wytwarzano wapno, będące zaprawą w budynkach. Archeolodzy odkryli także rozdrobnione fragmenty naczyń i gliniane rury. W forcie zlokalizowany był legion II Augusta. Wokół twierdzy zapewne znajdowało się miasto, które zostało opuszczone około 410 roku n.e.

Archeolodzy odkryli, że Rzymianie z miasta Portus posiadali dobrą dietę

Badania brytyjskich naukowców dowodzą, że rzymscy mieszkańcy antycznego miasta Portus posiadali bardzo dobrą dietę – bogatą w mięso i wino z północnej Afryki. Portus powstał w I wieku n.e., za panowania cesarza Klaudiusza (41-54 n.e.). Stanowił on główne centrum handlu morskiego przy stolicy. Mieszkający tam robotnicy korzystali z dynamicznej wymiany handlowej oraz wysokich zysków. W ten sposób ich dieta była porównywalna z tą w wyższych warstwach społecznych. Archeolodzy swoje badania przeprowadzili na zachowanych szczątkach ludzkich i porównali je z innymi pozostałościami ludzkimi z II-V wieku n.e., należącymi do bogatych warstw. Wniosek jest jasny – Portus był naprawdę unikalnym miejscem w ... Więcej

Odkryto rzymski obóz w Niemczech

W Bielefeld (zachodnie Niemcy) naukowcy natrafili na pozostałości po rzymskim obozie marszowym – duże fragmenty muru, które datowane są na panowanie cesarza Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.). Szczęśliwie, przez kolejne wieki, teren na którym znajdował się obóz nie był wykorzystywany w celach rolniczych. Obecnie, dzięki skanom laserowym, możliwym jest określenie linii murów, wydzielającej obóz. W ten sposób archeologom udało się ocenić, że obóz obejmował 26 ha. Tym samym praktycznie 3 legiony oraz oddziały auxilia mogły się tutaj skoszarować – ok. 25 tysięcy ludzi. Co jest warte podkreślenia, rzymscy legioniści w obozach marszowych spali w skórzanych namiotach, przestrzeń wykorzystywana przez ... Więcej

Festiwal letniej opery w Termach Karakalli

W dniach 11 czerwca – 7 sierpnia odbywać się w Rzymie bardzo ciekawe wydarzenie – festiwal letniej opery w ruinach term Karakalli. Pokaz, uwzględniający balet, operę i koncert, będzie miał miejsce pod gołym niebem. Wydarzenie jest organizowane przez Teatro dell’Opera di Roma. Udział wezmą kompozytor Ennio Morricone (15-23 czerwca), Tokyo Ballet (26 czerwca), tancerz Roberto Bolle and Friends (9-11 lipca), Dire Straits z Markiem Knopflerem (20-21 lipca) oraz opery La Traviata (19 lipca – 8 sierpnia) czy Romeo e Giulietta (30 lipca – 4 sierpnia).

Utwory rzymskich poetów okresu klasycznego po łacinie

Utwory rzymskich poetów okresu klasycznego po łacinie, w wykonaniu studentów Akademii Viviarium Novum w Rzymie. Akademia kształci wyłącznie w zakresie muzyki dawnej i kultury klasycznej.

Odkryto w Rzymie marmurową głowę Bachusa

Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe przy średniowiecznych murach w Rzymie, natrafili na bardzo interesujące znalezisko – marmurową głowę bóstwa, które zapewne przedstawia Bachusa. Do odkrycia doszło w samym centrum miasta. Jak się okazuje, odkryta głowa była częścią fundamentów pod mury miejskie. Jest to kolejny przykład na to, że antyczne kamienne rzeźby często wykorzystywane były potem jako materiał budowlany. Głowa posiada wciąż wyraźne delikatne, kobiece rysy i datowana jest na I-II wiek n.e. Naukowcy sądzą, że po oczyszczeniu uda im się odkryć ślady pigmentów i kolorów na marmurze. Bachus był rzymskim imieniem dla zapożyczonego greckiego bóstwa Dionizosa – patrona wina oraz uprawy ... Więcej

Możemy się wybrać w wirtualną podróż po Circus Maximus

Dzięki najnowszemu projektowi Circo Maximo Experience możemy się przenieść do Circus Maximus w czasach rzymskich. Wszystko to za sprawą wirtualnej rzeczywistości. Dzięki najnowszej technologii pasjonaci Rzymu mogą usłyszeć krzyki widzów, zobaczyć starożytny wyścig rydwanów po piaskowej arenie czy przyjrzeć się z bliska wysokiemu na 20 metrów łukowi Tytusa. To wszystko w trakcie 40-minutowego spaceru po okolicy. Dla chętnych są dostępne następujące języki: włoski, angielski, francuski, niemiecki, hiszpański i rosyjski. Trasa zwiedzania Wielkiego Cyrku jest podzielona na osiem etapów. Zwykły bilet kosztuje 12 euro. Zachęcam do zapoznania się ze szczegółami atrakcji w linku poniżej. [gallery link=”file” size=”medium” ids=”50475,50473,50471″]

Odkryto rzymską monetę uzurpatora Laelianusa

W trakcie prac budowlanych prowadzonych pod autostradę A14 z Cambridge do Huntingdon dokonano ciekawego odkrycia. Z ziemi wydobyto unikatową rzymską monetę uzurpatora Ulpiusza Korneliusza Laelianusa. Rzymian rządził około dwóch miesięcy w roku 269 n.e., zanim został zabity. Laelianus wystąpił przeciwko Postumusowi – władcy tzw. Cesarstwa Galijskiego. Rządził na terenach obecnych zachodnich Niemiec i Francji. Na monecie uzurpator został ukazany w koronie.

Naukowcy odkryli Komnatę sfinksa w Złotym Domu Nerona

Jesienią zeszłego roku naukowcy dokonali bardzo interesującego odkrycia – w ruinach Złotego Domu Nerona w Rzymie natrafiono na pozostałości nieznanej komnaty. Na jednej ze ścian m.in. znajduje się fresk przedstawiający Sfinksa – stąd też nazwa nowo odkrytej komnaty – Komnata Sfinksa. Inne freski ukazują Fauna walczącego z panterą, różne gatunki ptaków i zwierząt morskich. Jak twierdzą naukowcy duża część izby, i zapewne znajdujące się tam malunki, są wciąż zasypane przez ziemię. Badacze podejrzewają, że mogła to być sala wystawowa dzieł sztuki .

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!