Odkrycia rzymskie

Odkryto etruski ośrodek na Sardynii

Na wybrzeżu sardyńskim, nieopodal miasta Olbia, natrafiono na pozostałości etruskiego ośrodka, datowanego na IX wieku p.n.e. Do odkrycia doszło przypadkowo w trakcie prac badawczych naukowców. Znalezisko dowodzi tego, że Etruskowie byli ludem mocno zżytym z morzem, który kontrolował szlaki morskie i Morze Tyrreńskie przed ekspansją Rzymian.

Odkryto rzymskie cmentarzysko w Bristol

Odkryto rzymskie cmentarzysko z około 300 grobami niedaleko Bristol (południowa-zachodnia Anglia). Do odkrycia doszło w tracie prac budowlanych prowadzonych pod nowe osiedle. Miejsce to znane jest z rzymskiej obecności, czego dowodem są liczne znaleziska z czasów antycznych. Obecnie na miejscu trwają prace archeologiczne i rozmowy odnośnie upublicznienia odkrytych rzymskich pozostałości.

Odkryto hellenistyczne cmentarzysko oraz artefakty w Aleksandrii

Egipska misja archeologiczna doprowadziła do odkrycia hellenistycznego cmentarzyska w Aleksandrii oraz pozostałości archeologicznych m.in. nagrobka czy kolekcji naczyń i lamp. Artefakty posiadają wygrawerowane sceny ukazujące bóstwa. Nagrobek z kolei jest w tej chwili poddany procesowi renowacji, z racji na swój zły stan. Obiekty zostały znalezione na ziemiach Al-Abd, we wschodniej części miasta.

Zakończono renowację Portyku Oktawii w Rzymie

Portyk Oktawii (Porticus Octaviae) w Rzymie znajdujący się w niegdysiejszym żydowskim getcie Wiecznego Miasta został odsłonięty na widok publiczny, po 14 latach prac renowacyjnych. Budowla powstała po roku 27 p.n.e. na zlecenie cesarza Oktawiana Augusta, na cześć jego siostry Oktawii Młodszej. Obiekt zdobył wejście do świątyni Jowisza Statora i Juno Reginy. W średniowieczu, na terenie Portyku sprzedawano ryby. Obecnie obiekt jest dostępny dla turystów.

Odkryto rzymską perfumerię w Hiszpanii

W Hiszpanii odkryto rzymską perfumerię i wizygockie miejsce pochówku – natrafiono na szkielet 25-letniej wizygockiej kobiety (z III-VIII wieku). Do odkrycia doszło w Plaza de Manises, we wschodniej części Walencji. Na miejscu odkrycia znajdowały się pozostałości rzymskich kamiennych struktur oraz liczne szklane naczynia (fiolki, butelki), co sugeruje że naukowcy natrafili na antyczną perfumerię. Naukowcy w dalszym ciągu prowadzą badania, by ocenić czy na miejscu na nie znajdują się pozostałości po większym cmentarzysku.

Odkryto pozostałości rzymskiej osady i cmentarzyska w Anglii

Naukowcy odkryli pozostałości po rzymskiej osadzie i miejscach pochówku na ziemiach angielskiej wsi Fenstanton, w hrabstwie Cambridgeshire. Badacze natrafili na dwa cmentarzyska i kilka „samotnych” grobów liczących nawet ponad 20 ciał. Co więcej, odkryto ponad 100 kg ceramiki i kości zwierzęcych oraz bransoletek, szpilek do włosów, broszek, ponad 200 monet i 11 kg muszli małż. Archeolodzy dokopali się także do pozostałości po studniach, co dowodzi, że w miejscu tym znajdował się niegdyś ośrodek miejski.

Odkrycia w Lechajon dowodzą geniuszu inżynieryjnego Rzymian

Podwodne odkrycia w Lechajon, antycznym porcie Koryntu, rzucają nowe światło na inżynierię starożytnych Rzymian. Naukowcy natrafili na pozostałości po potężnych rzymskich konstrukcjach. Lechajon był jednym z dwóch portów Koryntu, które łączyły miasto z obszarem śródziemnomorskim. Lechajon zlokalizowany był w Zatoce Korynckiej, a Kenchreai w Przesmyku Korynckim na Morzu Egejskim. Miasto wraz z portami stanowiło istotną siłę morską w czasach starożytnych. Lechajon był także głównym portem wojskowym dla Koryntian. Wraz jednak ze zniszczeniem miasta w 146 roku p.n.e. i podbiciem Grecji przez Rzymian, znaczenie polityczne Koryntu zmalało. Miasto zostało mocno przebudowane w roku 44 p.n.e. przez Juliusza Cezara. Jak się okazało, powstała kolonia Cezara ... Czytaj dalej

Rada miasta Rzymu cofnęła decyzję o wygnaniu Owidiusza

Rada miejska Rzymu podjęła decyzję o odwołaniu z wygnania słynnego rzymskiego poety Owidiusza sprzed 2000 lat. Tym samym anulowano postanowienie cesarza Oktawiana Augusta. W roku 8 n.e. Owidiusz został wypędzony do miejscowości Tomis (obecna Konstanca w Rumunii). Decyzja Oktawiana Augusta o banicji poety, na tak odległe tereny (mówiono, że były to granice cywilizacji), po dziś dzień jest niejasna. Sam autor rzymskich poematów twierdził, że powodem wygnania były carmen et error, czyli poemat Ars Amatoria („Sztuka kochania”) oraz „błąd”. O ile sam utwór mógł być rzeczywiście w sprzeczności z „odnową moralną” cesarstwa, jaką przeprowadzał niezwykle konserwatywny cesarz; o tyle nie do końca wiemy, jaki błąd popełnił Owidiusz. ... Czytaj dalej

Otwarto ekspozycję na 1900-lecie objęcia rządów Hadriana

W Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach uruchomiona została wystawa z okazji 1900-nej rocznicy objęcia rządów przez cesarza rzymskiego Hadriana w 117 roku n.e. Jej nazwa to: „Hadrian and Athens: Conversing with an Ideal World”. Hadrian już w czasach antycznych uważany był za miłośnika kultury helleńskiej, który jeszcze ściślej połączył grecką i rzymską cywilizację. Wśród eksponatów zwiedzający będą mogli zobaczyć  cudowne popiersie Antinousa – kochanka Hadriana – który został ubóstwiony po swojej przedwczesnej śmierci, a później stał się wzorem młodości oraz piękna. Wejście na ekspozycję kosztować ma 5 euro i zwiedzać ją będzie można w poniedziałki, od 13 do 20; a ... Czytaj dalej

Odrestaurowany grobowiec Barberini otwarty dla turystów

Po dwóch latach renowacji, wyjątkowy grobowiec Barberini został otwarty dla turystów do zwiedzania, po raz pierwszy w historii. Obiekt datowany jest na II wiek n.e. i znajduje się przy zachowanych pozostałościach Via Latina  – byłej głównej rzymskiej drogi. Grobowiec, nazywany także Korneliuszowym, jest wyjątkową konstrukcją, która przetrwała do naszych czasów. Jej dobry stan wynika z faktu, że budowla pełniła formę schronienia dla rolników i pasterzy do XVIII wieku. Nazwa grobowca Barberini pochodzi od rzymskiej familii nobilów, która kiedyś władała pobliskimi ziemiami. Znajdujący się w grobowcu sarkofag został przeniesiony do Muzeów Watykańskich w XVII wieku. Zwiedzanie grobowca będzie możliwe w zorganizowanych wycieczkach. Turyści będą ... Czytaj dalej

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego finansowego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Portal IMPERIUM ROMANUM istnieje od 2004 roku i przez ten czas udało mi się zgromadzić mnóstwo materiałów na temat starożytnego Rzymu. Stronę wielokrotnie przerabiałem graficznie, aby maksymalnie dopasować nawigację do potrzeb internautów. Myślę, że udało mi się to w końcu osiągnąć. Od samych początków, na stronie głównej, znajdowała się moja własna myśl – według mnie znakomita: Na chwałę Cezara i Ludu Rzymskiego pójdź drogą zwycięstwa, drogą wielkiego Imperium! I to nią się kieruję przy tworzeniu strony.

Skontaktuj się z autorem strony | #imperiumromanum