Dnia 21 kwietnia Rzym będzie obchodził 2770-te urodziny


Dnia 21 kwietnia Rzym będzie obchodził 2770 urodziny

W piątek dnia 21 kwietnia w Wiecznym Mieście odbędą się obchody uświetniające 2770-tą rocznicę założenia Rzymu. Festiwal – nazywany Natale di Roma – ma potrwać do niedzieli.

Obchody będą głównie zlokalizowane na terenie Circus Maximus. Widzowie na własne oczy zobaczą rytuał wykopywania rowów – znany jako tracciato del solco – który będzie miał miejsce o godzinie 15:00 w piątek. Wydarzenie to ma na celu przypomnienie, jak w starożytności zakładano miasta. Mieszkańcy zanim osiedlili się na danych ziemiach wpierw wykopywali doły i wrzucali do nich ofiary przebłagalne, aby zyskać przychylność bogów.

Następnie o godzinie 16:00 odtworzona zostanie ceremonia Palilia, która w czasach rzymskich miała na celu uczczenie bogini Pales, dbającej o pasterzy i ich trzody. Antyczni Rzymianie składali ofiary z miodu i mleka, a także rozpalali ogień, przez który pasterze skakali i przeprowadzali swoją trzodę.

W Circus Maximus będą miały także miejsce rekonstrukcje walk gladiatorów – będą się odbywać w dniach 21-22 kwietnia, w godzinach 14:00-16:00.

Głównym widowiskiem rzymskiej rocznicy będzie parada kostiumowa, w której weźmie udział ponad 2000 gladiatorów, legionistów, senatorów, westalek i kapłanek. Pochód rozpocznie się w Cyrku Wielkim o godzinie 11:15 w niedzielę i też tam się skończy.

Za organizację całych obchodów odpowiedzialna jest grupa rekonstrukcyjna – Gruppo Storico Romano – na stronie której znaleźć można szczegółowy plan festiwalu.

Źródła wykorzystane

Zostań Patronem IMPERIUM ROMANUM!

Jeżeli masz chęć wsparcia największego polskiego portalu o antycznym Rzymie w jego dalszym rozwoju, zachęcam do objęcia IMPERIUM ROMANUM patronatem. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!