Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymski fort powstały po rebelii Boudiki

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja Plantation Place Fort
Rekonstrukcja Plantation Place Fort | Zdjęcie: Faith Vardy

Najnowsze wyniki badania archeologów z Museum of London Archaeology ujawniają istnienie, wcześniej nieznanego rzymskiego fortu, powstałego w 63 roku n.e. Obóz był wynikiem oblężenia Londynu przez Boudikę i jej wojowników.

Powstanie Boudiki zrównało miasto z ziemią na przełomie 60 i 61 n.e. Wciąż jednak mało wiadomo, co do tego jakie działania podjęli Rzymianie, aby zabezpieczyć okolice Londynu. Wykopaliska w Plantation Place na Fenchurch Street w Londynie ujawniły sekcję prostokątnego fortu, który zajmował 3, 7 akrów. Wały ziemne,  wzmocnione drewnianą konstrukcją, miały 3 metry wysokości. Na szczycie znajdowała się płaska przestrzeń przeznaczona do walki. Po bokach bramy znajdowały się wieże, a przed wałami dwa rowy o głębokości 1,9 i 3 metry. Takie zabezpieczenia były dużą przeszkodą dla atakujących.

Odkryto rzymski fort powstały po rebelii Boudiki

Rzymscy żołnierze byli niesamowitymi konstruktorami i inżynierami. Korzystano ze wszelkich możliwych zasobów, w tym z pozostałości po spalonych budowlach z powstania. Według wyliczeń badaczy taki fort jak Plantation Place mógł pomieścić całą kohortę – około 500 ludzi, a powstać mógł w ciągu kilku tygodni, przy pomocy pojmanych Brytów. Archeolodzy natrafili na młot i kilof, narzędzia które wykorzystywano przy stawianiu obozów.

Odkryto rzymski fort powstały po rebelii Boudiki

Na terenie fortu natrafiono na ślady dróg, magazynu i struktur administracyjnych fortu, spichlerza, kuchni, latryny. Znaleziono także fragmenty zbroi, hełmów czy uprzęży. Według naukowców fort był utrzymywany w czystości.

Fort powstał zapewne jako konstrukcja chwilowa. Namioty, w których żyli legioniści dowodzą, że obóz mógł istnieć góra 10 lat. Budowa baraków była bezsensowna, biorąc pod uwagę nerwową atmosferę panującą w Brytanii po stłumieniu rebelii Brytów. Przewidywano, że ewentualne niepokoje będą wymagały relokacji jednostki. Fort był środkiem zaradczym mającym stabilizować region tuż po powstaniu. Znajdował się powyżej głównych dróg Londynu i dominował nad zrujnowany miastem, które opuścili cywile.

W 120 roku n.e. w okolicy powstał znacznie większy obóz Cripplegate, a w okolicach III wieku n.e. odbudowane miasto obwarowano murem.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów