Legendy rzymskie


Rzymianie, którzy stworzyli pierwszą cywilizację, obejmującą cały świat zachodni, byli świadomymi swoich dokonań. Ponadto pozostawali oni pod wrażeniem bogactwa greckiej mitologii. W istocie prawie całkowicie ją zaadaptowali, identyfikując wiele bóstw italskich z bogami greckiego panteonu.

Podobnie wyglądała sprawa z legendami, które w pewnym stopniu połączone były z wielkimi mitami greckimi. Jednak bardzo wiele mitów budziło opory Rzymian i dlatego też z zasady starali się oni ograniczać typową dla Greków ekstrawagancję. Wspomnieć tu można chociażby o micie greckiego Dionizosa, boga wegetacji, wina i ekstatycznego tańca, który stał się w Rzymie źródłem poważnych trudności.

Romulus, zwycięzca Aksona, Jean-Auguste-Dominique Ingres
Romulus zaciąga bogate łupy do świątyni Jowisza.

Zostań Patronem IMPERIUM ROMANUM!

Jeżeli masz chęć wsparcia największego polskiego portalu o antycznym Rzymie w jego dalszym rozwoju, zachęcam do objęcia IMPERIUM ROMANUM patronatem. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Co nowego w świecie antycznych Rzymian?

Praktycznie co chwilę pojawiają się nowe informacje o nowych odkryciach i ciekawostkach o antycznym Rzymie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!